שתף קטע נבחר

דוקטור בודד בערבה: רופא אחד - 1.5 מיליון דונם

במשך יותר מחצי שנה לא מצליחה המועצה האזורית ערבה תיכונה למצוא מחליף לרופא שעזב. "המחסור עלול לעלות בחיי אדם - אנו תלויים בחסדי שמיים", אומרים באזור

רופא אחד מופקד על 3,000 תושבים. לפני יותר מחצי שנה, עבר אחד הרופאים המועסקים על-ידי המועצה האזורית ערבה תיכונה להתגורר במקום אחר. מאז, 3,000 התושבים החיים בשטח שיפוטה של המועצה, המשתרע על-פני מיליון דונם וחצי, נאלצים להסתפק בשירותיו של רופא אחד בלבד. המאמצים למצוא מחליף שיסכים להעתיק את מקום מגוריו לדרום הרחוק והחם לא צולחים בינתיים.

 

במסגרת החיפושים, פנתה המועצה לעמותת "נפש בנפש" המפעילה תוכנית מענקים מיוחדת עבור רופאים יהודים מארצות דוברות אנגלית, במטרה להעלותם לארץ ולשלבם במערכות הבריאות. אבל לערבה, אף אחד מהם לא הסכים להגיע.

 

גם פנייה למועצה האזורית חבל אילות, בניסיון למצוא רופא מבית החולים יוספטל באילת שיסכים להעתיק את מקום מגוריו, לא עלתה יפה.

 

"כולם רוצים לגור במרכז", סיפר ל-ynet בייאוש עזרא רבינס, ראש המועצה. "אם חס וחלילה הרופא שלנו ייאלץ להגיע לחילוץ, מה שקורה לעתים, לא יהיה רופא עבור התושבים".

 

למרות דבריו, מנסה רבינס לשמור על אופטימיות. "אנחנו סבלניים - אני בטוח שנצליח למצוא רופא", הוא אומר.

 

לדברי מפקד יחידת החילוץ ערבה, אלעד סקר, המחסור ברופאים באזור עלול לעלות בחיי אדם. "כביש הערבה הוא

כביש דמים בו עוברים מאות אלפי נוסעים בשנה. הוא יוצר עומס גדול על גורמי הרפואה", הוא מסביר. "אזור הערבה מאופיין בתאי שטח גדולים מאוד ומרחקים גדולים בין היישובים השונים. החיסרון של הרופא הוא עניין של חיים או מוות. אם הרופא היחיד הולך להשתלמות או נמצא בלימודים, וזה קרה, האזור נשאר בלי רופא בכלל".

 

סקר מוסיף כי המרחק הגדול של יישובי הערבה מבית החולים סורוקה בבאר שבע הופך את העניין לחמור אף יותר. "אם היינו גרים ביישוב במרחק סביר מבית חולים או מרכז רפואי זה או אחר, אז ניתן היה להסתדר, אך המרחק לסורוקה הוא שעה וחצי נסיעה", הוא אומר בחשש. "אנחנו אמנם אוכלוסיה קטנה יחסית לערים אחרות, אך במידה וקורה משהו, חשוב שיהיה אפשר לתת לתושבים מענה מיידי. כיום אנחנו תלויים בחסדי שמיים".  

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הערבה התיכונה. "תאי שטח גדולים"
דרוש רופא
index open
מומלצים