שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מושתלת הלב נפטרה - אבריה הצילו 2 נשים

  רוחל'ה קושילביץ, בת 60 מרחובות, עברה השתלת לב לפני 17 שנה - שחתה באולימפיאדת המושתלים בסידני, עבדה והיתה אם וסבתא פעילה. בשנה האחרונה מצבה הידרדר, ואתמול נפטרה. משפחתה תרמה את איבריה - ושתי נשים ניצלו. בתה טלי: "לא התלבטנו לרגע"

  משפחה אצילה אחת הצילה את חייהם של שני אנשים, ואת מאור עיניהם של שניים נוספים: משפחתה של רוחל'ה קושילביץ, מושתלת לב שנפטרה 17 שנים לאחר ההשתלה, הסכימה לתרום את איבריה. שתי הריאות כבר הושתלו בהצלחה ושתי קרניות יושתלו בימים הקרובים.

   

  רוחל'ה קושילביץ, בת 60 מרחובות, אם לשניים וסבתא לנכד, סבלה ממום לבבי. לפני 17 שנים ולאחר המתנה של שנה, הושתל בה לב על ידי פרופ' דני ערבות, שהקים ופיתח אז את התוכנית להשתלות לב בבילינסון. המשפחה ביקשה אז להכיר ולהודות לבני משפחתה של תורמת הלב, שהיתה תיירת, אך אלו ביקשו להישאר אנונימיים.


  "לא היתה פה שאלה". רוח'לה עם נכדה ובעלה (הצילום באדיבות המשפחה)

   

  "אמיצה, חזקה וצנועה"

  במהלך השנים המשיכה קושילביץ לתפקד כרגיל. היא אהבה לטייל, שחתה באולימפיאדת המושתלים בסידני, עבדה וגידלה את ילדיה ונכדה. אלא שבשנה האחרונה החל מצבה להידרדר. היא הלכה לעולמה אתמול (ב') בבית החולים בילינסון, לאחר אירוע מוחי.

   

  משפחתה, החתומה כולה על כרטיס אדי ומודעת לחשיבות ההשתלות, לא היססה ותרמה מאיבריה להצלת חיים. שתי ריאותיה של קושילביץ הושתלו בבית החולים בילינסון, האחת באישה בת 53, תושבת ירושלים, שסבלה מפיברוזיס ריאתי במשך שבע שנים, והשניה באישה בת 60 מכפר סבא שסבלה מפיברוזיס ריאתי במשך שנתיים. שתיהן מאושפזות בטיפול נמרץ, והבוקר כבר יצאו ממיטתן. הקרניות ישיבו את מאור עיניהם של שני אנשים בימים הקרובים.


  רוח'לה וטלי ביום הולדתה ה-60 של רוח'לה (הצילום באדיבות המשפחה)

   

  "בשנה האחרונה אימא היתה עייפה מלהמשיך להילחם ולכאוב", סיפרה היום ל-ynet טלי קושילביץ, בתה של רוח'לה, "היא לא עישנה, לא שתתה, לא נגעה בסמים, עסקה בספורט, היא היתה אמיצה חזקה וצנועה, אך מצבה הידרדר".

   

  "זאת כלל לא היתה שאלה אם להסכים לתרום את איבריה או לא", אמרה טלי, "אימא היתה במצב מאוד קשה, האיברים כבר לא תפקדו, והיינו מאוד מופתעים כשביקשו מאיתנו לתרום את איבריה. זה מרגש כל כך. אני לא יודעת אם אימא מרגישה או יודעת, אבל זה וודאי היה עושה אותה מאושרת. היא כל השנים ניסתה לעורר את המודעות להשתלות איברים".  


   

  חותמים עכשיו: 

   

  פרויקט תורמים לחיים: 

   

  "אנחנו קיבלנו מתנה ל-17 שנים. לקבל את אימא בחזרה לא היה מובן מאליו לרגע. חשבתי על זה אתמול, אחרי שהודיעו לי שהשתילו את הריאות ושבינתיים זה עבר בהצלחה. זה מסייע לנו קצת להמשיך הלאה בחיים אחרי האסון הכבד שלנו. אם אימא לא היתה מקבלת את הלב לפני 17 שנים, היא לא היתה חיה. קיבלנו אותה במתנה. הרופאים נתנו לה חמש שנים, הם אמרו שזו הסטטיסטיקה, ואנחנו חגגנו מחדש בכל שנה את היומולדת של הלב ואת לידתה מחדש".

   

  "אני יכולה רק לייחל שכולם היו תורמים ולא נרתעים. זה כל כך לא מובן מאליו להיות פה בחיים. קידוש החיים והצלת חיים צריכים להיות ערך עליון לכולם, והידיעה שעוד שני אנשים כרגע חיים בזכות משהו כל כך קטן ופעוט שבו הסכמנו לתרום את איבריה, היא חזקה מהכל". 

   

  במלאכת ההשתלות נטלו חלק ד"ר בנימין מדליון, מנהל יחידת השתלות לב וריאה בבילינסון, ד"ר מילטון סאוטה, מנהל מחלקת ניתוחי ריאה, ד"ר ארז שרוני וד"ר גנדל ממחלקת ניתוחי חזה ולב. פרופ' מרדכי קרמר, מנהל מכון ריאות, ליווה את הנשים עד ההשתלה ובמהלכה.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שוחה אולימפית. רוחל'ה קושילביץ
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים