שתף קטע נבחר

תשכח ימני: גירוי מגנטי משפיע על היד השלטת

בכל פעם שאנחנו מבצעים פעולה פשוטה עם הידיים, המוח נאלץ להחליט איזו יד תבצע את הפעולה: ימין או שמאל. יד ימין היא היד החזקה אצל רוב האנשים בעולם, אולם כעת גילו חוקרים מאוניברסיטת ברקלי כי עם קצת עזרה מגנטית אפשר לתת חיזוק גם ליד שמאל המקופחת

יד ימין היא היד הדומיננטית בקרב כ-80 אחוז מאוכלוסיית העולם, אולם בפעולות המצריכות שימוש של יד אחת בלבד, רוב האנשים מיומנים באותה מידה בשימוש בשתי הידיים.

 

לכן, בביצוע מטלות פשוטות כמו לחיצה על כפתור השלט או שתיית קפה, מתחוללת במוח מעין תחרות בין היד השמאלית לימנית – מי תזכה בכבוד לבצע את הפעולה?

 

חוקרים מאוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה גילו שבמקרים בהם המוח מקבל גירוי מגנטי פנים גולגולתי (TMS, שיטה לא פולשנית לשינוי פעילות הנוירונים במוח), קיימת סבירות גבוהה יותר שהיד השמאלית תזכה בבכורה.

 

היד הנעלמה

בניסוי שנערך לאחרונה השתתפו 33 מתנדבים בעלי יד ימין דומיננטית. קצות האצבעות של המשתתפים כוסו בחיישנים ולאחר מכן הם התבקשו לגעת במטרות וירטואליות שהוצגו לפניהם על מסך.

 

חיישני תנועה תלת-מימדיים עקבו אחר תנועות הידיים של המתנדבים וגירו את הצד השמאלי של מוחם (שאחראי על צד ימין של הגוף) כאשר המטרות היו במרחק שווה משתי הידיים שלהם, כך שהם יכלו להשתמש בכל אחת מהן באופן שווה.

 

הגירוי התקבל באזור קליפת המוח המכונה posterior parietal cortex שאחראי לתכנון תנועת הגוף והתברר כי הוא הוביל לעלייה משמעותית בשימוש ביד שמאל.

 

"בתחרות שמתחוללת בין יד שמאל לימין, הגבלנו את יד ימין ובכך הענקנו ליד שמאל סיכוי גבוה יותר לנצח", הסבירה ד"ר פלביו אוליברה מאוניברסיטת ברקלי.

 

ממצאי המחקר מאתגרים הנחות קודמות על האופן שבו בני אדם מקבלים החלטות ומגלים תהליך תחרותי, לפחות בכל הקשור במשימות ידניות. כמו כן, המחקר מלמד כי שימוש במגנט יכול ליצור מניפולציה על המוח שתשפיע על בחירת היד בה נשתמש.

 

"אנו מקווים כי הבנת התהליך תאפשר לפתח שיטות שיעזרו לנו להתגבר על שיתוק איברים ועל פגיעות מוחיות כמו שבץ", סיכם פרופ' ריצ'רד איברי מברקלי את המחקר, שהתפרסם בכתב העתProceedings of the National Academy of Sciences.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ימין או שמאל?
צילום: index open
המוח: עושים עליו מניפולציות
צילום: index open
מומלצים