שתף קטע נבחר

ילד מובל לעקידה

נתניהו יכול לרגע אחד להיות גיבור, ולשחרר נער שנשלח למוות. הוא יעמוד לתוכחה מצדו הימני הקיצוני, אך ייכנס להיסטוריה כמנהיג חרף כשלונותיו עד כה

בחום הצהריים עצרנו בסוכתם של אביבה ונועם שליט. עדיין מקווים, ונועם לוחץ בחיוך עדין את ידיהם של עשרות האנשים הבאים לעודדו והוא מעודד אותם. מין הדרת עניים. שלוות מוכים. תוכחה נסתרת שאינה לראווה.

 

נועם ואביבה מחכים לבנם. הרחוב כמעט ריק. חג. סמוך למעונו של ראש הממשלה. אולי הוא שם, אולי הוא בביתו בקיסריה. אולי דג דגים. אולי היה רוצה לשבת במקומו של נועם שליט.

 

כי נועם ואביבה הם גיבורים. יותר מכל גיבורי קרבות ישראל שהוא מפזם, מפני שאינם נכנעים. נועם איבד אח תאום במלחמות ישראל, גם ביבי איבד אח במלחמות ישראל, אבל ביבי לא זע.

לא מחליט. ילד מובל לעקידה, נער מסכן החבוי בגיהינום, ואלה שעומדים מול נועם ואביבה מכריחים את הדמעות להיעצר באוויר, כי אם הדמעות ייפלו הן ישמיעו קול, וראש הממשלה, אם הוא שם, ייבהל.

 

השליטים אינם מוותרים. שתי מילים שלו יגרמו לו אי-נוחות, אבל יצילו את הבן, שכמו אחיו של נתניהו, נשלח להגן על המולדת. הקירות של ראש הממשלה עשויים מכלימת היפֶה שעוד ישנו בארץ הכואבת הזאת. גיבורים מתים היו לנו למכביר. גיבורים המחייכים, המעודדים כל אחד ואחד מהבאים לעודדם ויושבים בסוכה בארבעים מעלות חום - כאלה אין הרבה. נועם ואביבה גיבורים כי הם לוחמים מלחמה אבודה. כי חרף תקוותם, את ראש הממשלה שחיי בנם בידיו הם כבר מכירים.

 

נתניהו לא היה מנהיג כי אינו יכול להחליט. הוא אברהם בלי אלוהים. שכן אלוהים, השולח את אברהם לעקוד את בנו, מתחרט בסוף - ונתניהו איננו מתחרט, מחזיק את הילד צרור בצרור מותו, היכול לבוא כל רגע כי שום צבא לא יוכל להושיע אותו מהעזאזל החמאסי.

 

אלף מחבלים מוחזרים, חרף הסיכון שבדבר, יביאו ישועה. אבל האם יש רגע בארץ הזאת שאיננו מסוכן בגלל רשע זה או אחר?

 

איך אפשר לתת לילד הזה לסבול ככה. הצלב האדום - שאינו צלב ואינו אדום - אינו חף מרשע, שכן הם נכנעים לאימת העולם המנובז. איך כנתניהו, לתת לילד הזה ללכת אל סופו הכתוב על החול העף ברוח. איך כנתניהו, לתת לילד הזה ללכת אל סופו הכתוב על החול העף ברוח.

ילד מדמם למוות בידי בני בליעל חסרי לב או שכל, המוכנים להרוג בשבילנו את הנער שליט אך ורק כדי שנתניהו לא יאבד את הקואליציה של.

 

חבר יקר שלי, שהיה מפקד אכסודוס ,כשהגיע עם אוניית העץ שלו לחופי הארץ עם ארבעת אלפים וחמש מאות ניצולי שואה, והפלמ"ח רצה שהוא ימשיך במאבק מול שש אוניות משחית שכבר כמעט חיסלו את האוניה ואת נוסעיה, החבר הזה שלי החליט להיכנע לבריטים כדי שלא יוקרבו חייהם של אלפים למען ילידי הארץ שאינם שם מול קיצם.

 

הידיד הזה שלי, שהיה גיבור חיל, נהיה גיבור חיל גדול יותר כשנכנע לאנגלים כדי לא להקריב יהודים לעולה. נתניהו יכול לרגע אחד להיות מנהיג, להיות גיבור אמיתי, ולשחרר נער שנשלח למוות. הוא יעמוד לתוכחה מצדו הימני והקיצוני אפילו יותר ממנו, אך יקבל הכרעה שתכניס אותו להיסטוריה כמנהיג וגיבור חרף כשלונותיו עד כה.

 

ישבתי לצד נועם שליט. חשתי כבוד אבוד לשבת לצדו. איזה כוח עצום ורב יש באביבה ונועם, לעמוד ככה מול בית ענק ריק מלב, מרגש, מחמלה, באמצע חום איום, בתוך סוכה, ולהאמין שיש באיזה מקום נס שרוצה להתחולל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוכחה נסתרת שאינה לראווה
צילום: ירון ברנר
מומלצים