שתף קטע נבחר

כך גדל תקציב בית הנשיא ב-250 אלף שקל

אנשי הנשיא השתמשו במהלך השנה בכספים שהוקצו ללשכתו של הנשיא לשעבר אפרים קציר

פקידי בית הנשיא מצאו דרך יצירתית להגדיל את תקציבו של המוסד שבראשו עומד נשיא המדינה שמעון פרס. אנשי הנשיא השתמשו במהלך השנה בכספים שהוקצו ללשכתו של הנשיא לשעבר אפרים קציר ז"ל כדי לשלם משכורות בבית הנשיא - כך עולה מבדיקת "כלכליסט".

  

תחת אישור משרד האוצר, הסיטו אנשי הנשיא כ-250 אלף שקל מתקציבו של הנשיא שנפטר לתקציב בית הנשיא, וזאת כאשר הכספים האלה ממשיכים להירשם תחת הסעיף המוקדש לקציר.

 

השימוש בכספי הנשיא שנפטר נמשכו גם בשנת 2010, אף שקציר עצמו נפטר ב-2009, משום שהמדינה תיקצבה מראש את לשכתו של קציר לשנתיים, במסגרת התקציב הדו-שנתי ל-2009-2010.

 

המדינה מממנת את לשכותיהם של הנשיאים בדימוס ונשותיהם עד לסוף ימיהם. הלשכות מתוקצבות בסכומים הנעים בין כחצי מיליון ל-1.5 מיליון שקל לשנה. הנשיא לשעבר משה קצב, למשל, נהנה השנה מתקציב בסך 1.5 מיליון שקל ו-3.5 תקנים.

 

לשכתו של הנשיא לשעבר קציר תוקצבה בכ-912 אלף שקל ב-2009 וב-922 אלף שקל בשנת 2010. בשנת 2009 נוצלו מתוך התקציב כ-715 אלף שקל, וב-2010 כרבע מיליון שקל. הסכום האחרון הוסט במלואו לתקציב בית הנשיא, למרות שלאחר פטירתו של הנשיא לשעבר הכסף שייך למעשה מחדש למדינה, ונמצא בסמכותו של אגף התקציבים.

 

זו לא הפעם הראשונה

לדברי דוברות בית הנשיא הכסף היה אמנם "צבוע" ללשכתו של קציר - אך לאחר קבלת אישור משרד האוצר, כרבע ממנו הוסטו לתשלום משכורות בבית הנשיא של תקנים חדשים ליועצים לנשיא.

 

 

עם זאת, ברישומי המדינה נראה בבירור כי הכספים שנוצלו עדיין ממוקמים תחת הסעיף "לשכת הנשיא לשעבר קציר" ולא הועתקו לסעיף אחר. בזמנו קציר השתמש בתקציב לממן את אחזקת הלשכה, הוצאות טלפון, נהג ורכב.

 

 

זאת לא הפעם הראשונה שאנשי הנשיא נאלצים לאתר דרכים לא שגרתיות למימון פעילות בית הנשיא. לפני כחצי שנה נאלץ הנשיא לבקש את אישורה של הממשלה לממן עבודות שיפוץ במשכנו באמצעות תרומה בסך חצי מיליון דולר מקרן רוטשילד.

 

מבית הנשיא נמסר כי: "הסכום אשר הוצא הוא בגין שכר עבור משרה שאושרה העברתה מתקציב קציר לתקציב בית הנשיא. מסיבות טכניות ההעברה טרם בוצעה ולכן התשלום הוצא באישור אגף תקציבים מסעיף התקציב של קציר עד לביצוע ההעברה הטכנית. יש לציין כי תקציב 2010 מבוסס על תקציב 2009 ולכן נפתח אוטומטית הסעיף התקציבי של לשכת הנשיא קציר. כמובן שלא נעשה כל שימוש ביתרת הכספים והם יושבו במלואם לתקציב המדינה".

  

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

  

תקציב נשיא המדינה ולשכתו עומדים על כ-38 מיליון שקל בשנת 2010. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים