שתף קטע נבחר

מחפשים את מארי ז'אן

קרן שביט מצאה בשוק הפשפשים יומן של ילדה בשם מארי ז'אן, אוצר קטן ואישי של ילדה משנות החמישים שהעריצה את אליזבת טיילור וקלארק גייבל, אספה עטיפות של סוכריות מנתה וגלויות מאוירות. עכשיו היא מחפשת אותה, או את יורשיה, כדי להשיב להם את המחברת המרגשת. עזרו לנו למצוא את מארי ז'אן

המעצבת קרן שביט היא בחורה רומנטית מאוד. הדבר ניכר בעיצובים הנוסטלגיים שלה ובסיפורים שהיא כותבת בבלוג שלה. והשבוע היא הצליחה לרגש גם אותנו. שביט כותבת על כך שבאחד משיטוטיה בשוק הפשפשים היא מצאה מחברת ספירלה חומה עם ציור של אריה בחזית. היא לא התאפקה, פתחה את המחברת ודפדפה וגילתה אוצר. כותבת המחברת התבררה כילדה בת 14 לערך בשם מארי ז'אן שאספה, גזרה, שמרה והדביקה מזכרות, איגרות, תמונות וציטוטים שמפענוח שלהם עולה דמותה של ילדה בשנות החמישים שקשורה למשפחתה, מתגעגעת לאמה ומעריצה כוכבי קולנוע שהיו פופולריים באותה תקופה וחולמת להיות כמו אחת הדיוות הגדולות של הימים ההם.  

 

צילום: קרן שביט

 

 

  • קרן, איך לדעתך הגיעה המחברת לשוק הפשפשים?

"לרוב אחרי מקרי מוות מפנים תכולות וכך התגלגלה המחברת למקום זה".

 

ועכשיו, כמו בסרט "אמלי" בו בחורה צעירה המתגוררת באחד מפרברי פריז מוצאת תיבת פח ישנה, אוצר שילד קטן, שהתגורר בדירתה אסף ושמר מכל משמר ומחליטה לחפשו ולהשיב לו את זכרונות ילדותו, כך מנסה קרן שביט לאתר את מארי ז'אן או יותר נכון האשה שהפכה להיות ולהשיב לה את מחברת האוצרות שלה, בתקווה שהיא עדיין בחיים. 

 

המחברת של מארי ז'אן

המחברת כתובה בצרפתית, לשם תרגומה נפגשה קרן שביט בקיבוץ גבת עם משה ברק, איש יקר (בן 85!) ששמח להתגייס וסייע לה בתרגום המחברת ובפיענוח הפרטים. בגלריית התמונות לעיל שיבצנו צילומים מתוך היומן עם הסברים קצרים שמהם עולה שז'אן מארי הייתה נערה שכתבה את היומן בשנות התיכון שלה והרבתה לתעד בהקפדה ולהעריץ צילומי טבע ונוף וגם כוכבי קולנוע של התקופה.

מעבר לאלה יש במחברת גם במחברת גם כרטיס ספרייה, רשימת ספרים וסרטים אהובים, כרטיסים לקונצרטים ומופעי תרבות, שיחרור משיעור התעמלות, מכתבים אישיים ועוד.

 

קרן שביט: "אני מקווה שמארי ז'אן עדיין בחיים ושהיו לה חיים טובים, כי התקוות והיופי הזה שיוצא מהמחברת הזאת מרמזות על היותה אדם עם הרבה תשוקה ושמחת חיים.

כיוון שהאינטרנט הוא פלטפורמת המחקר החביבה עלי, ומאחר שחיפוש בגוגל לא צלח, החלטתי להעלות חלקים מהמחברת ולנסות לאתר בעזרתכם, את הילדה האבודה. אם אתם מכירים את מארי או חושבים שיש לכם דרך לאתר אותה, אני מזמינה אתכם להוסיף, לעדכן, או לתקן פרטים, והכי חשוב, להפיץ את הפוסט הזה בקרב מכרים, אולי במקרה הדברים יתחברו ויובילו את המחברת בחזרה אל בעליה".

 

לבלוג "טוב ויפה" שכותבת קרן שביט.

 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אודרי טוטו ב"אמלי". מחברת מחפשת בעלים
צילום: Emanuele Scorcelletti/GAMMA, Cahnel
כריכת היומן האבוד של מארי ז'אן
צילום: קרן שביט
לאשה בפייסבוק
מומלצים