שתף קטע נבחר
צילום: זיו מאור

כמה באמת עולה הדירה שרציתם לקנות?

חשבתם שהוצאותיכם הסתיימו לאחר שסיכמתם עם המוכר את המחיר אותו תשלמו? טעיתם - מס רכישה, בדק בית, הובלות ועלויות שיפוץ, הם רק חלק מההוצאות שיש לקחת בחשבון

רוכשים רבים סבורים כי ההוצאות שעליהם לקחת בחשבון הסתיימו לאחר שסיכמו עם מוכר דירה על מחיר מסויים. אך המציאות מלמדת כי הדירה בה אתם חושקים עולה הרבה יותר ממה שאתם חושבים, וכדאי לשריין עשרות אלפי שקלים נוספים בצד. אז מה חשוב לזכור בטרם חותמים על החוזה?

 

 

מס רכישה: אם זו דירתכם היחידה והיא זולה ממיליון שקל - לא תהיו חייביםבמס רכישה. אבל כאשר מדובר בדירה נוספת או בדירה יקרה יותר ממיליון שקל, מס הרכישה עלול לייקר את המחיר בכמה עשרות אלפי שקלים ובמקרים קיצוניים הוא מתקרב ל-5%.

 

בדק בית: בשנים האחרונות, רוכשים רבים מבצעים בדיקה של הנכס לפני הרכישה. עלות הבדיקה יכולה לנוע ממאות שקלים ועד לכמה אלפי שקלים, תלוי בהיקף הבדיקה ובאיכותה.

 

מתווכים ועורכי דין: אם רכשתם הדירה דרך מתווך, תידרשו לשלם עד 2% + מע"מ. גם עורך הדין עשוי לדרוש סכום דומה, אם כי עלותו לא תהיה למעלה מ-1% בדרך כלל.

 

חשמל, מים, גז והיתרים שונים: ברכישת דירה חדשה מקבלן, אתם יכולים למצוא את עצמכם משלמים עוד אלפי שקלים עבור החיבורים. גם במקרה של דירה ישנה כדאי לבדוק את העלויות. כך למשל,שדרוג החשמל לתלת פאזי מתבטא בתוספת של כמה אלפי שקלים לחברת החשמל ולחשמלאי.

 

דמי פתיחת תיק: נטילת משכנתא מחייבת גם עלויות חד פעמיות שמגיעות לעתים ליותר מ-1,000 שקל. עלויות אלה כוללות דמי פתיחת תיק, תשלום לשמאי מורשה על ידי הבנק ורשימת הערת אזהרה לטובת הבנק, על הנכס החדש.

 

הובלות ועלויות מעבר: עלות ההובלה נעה סביב אלפי שקלים בודדים, תלוי בגודל הדירה, במרחק, במספר המדרגות וכדומה. אם תעזרו בחברת ניקיון הדבר יתבטא כמובן בסכום נוסף. בנוסף יש לקחת בחשבון עלות מעבר נוספת שנוטים לשכוח והיא קניות - פעמים רבות אנחנו מחליטים בזמן המעבר לשדרג רהיטים או להוסיף אביזרים לבית, שעשויים להגיע לתוספות של אלפי שקלים.

 

שיפוץ: אם אתם מתכוונים גם לשפץ את הדירה, השמיים הם הגבול. רוב הרוכשים מבצעים שיפוץ בגובה של כעשרת אלפים שקל לפחות, שכולל החלפת כלים סניטריים בבית וצביעה. אם מחליטים לבצע גם ריצוף, שיפוץ של המטבח וכיוצא באלה - שאפשר להגיע לעשרות ואף למאות אלפי שקלים. מומלץ לשריין 20% מעבר למחיר המופיע בחוזה, ואף יותר.

 

הכותב הינו מחבר הספר "לרכוש דירה בלי להיפגע" ועורך האתר www.mydira.co.il . אפשר להעזר במחשבון המחיר האמיתי של דירה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריינו כסף בצד
צילום: Index Open
מומלצים