שתף קטע נבחר

הפרקליטות תדרוש מאסר לחיילים שהשתמשו בילד

הפרקליטות הצבאית צפויה לדרוש עונש מאסר בפועל לשני לוחמי גבעתי, שהשתמשו בפלסטיני בן 9 כמגן אנושי במהלך "עופרת יצוקה". "חשוב שהדין ימוצה עימם למען יראו וייראו", אמרו שם - ודחו את הטענות לפיהן כל חייל צריך לשכור עורך דין

הפרקליטות הצבאית דוחה את הטענות למשפט ראווה ולא מתכוונת להסתפק בדרישה לעונש סמלי למורשעים ב"נוהל ילד". הפרקליטות צפויה לבקש עונש מאסר בפועל נגד שני לוחמי חטיבת גבעתי, שהורשעו היום (א') בעבירה של חריגה מסמכות במהלך מבצע "עופרת יצוקה", לאחר שהורו למאג'ד פראח, פלסטיני בן תשע, לפתוח מספר תיקים בחשד כי הם ממולכדים - והשתמשו בו כמגן אנושי.

 

גורמים העוסקים בפרשה אמרו ל-ynet כי על אף שמדובר באירוע שהתרחש לפני קרוב לשנתיים ולמרות העובדה כי מדובר בחיילים שהשתחררו מצה"ל - לא ניתן להסתפק במקרה שכזה בבקשה לעונש סמלי. "אין כמובן רצון שהם יקבלו את העונש המקסימלי הקבוע בחוק, שלוש שנות מאסר, אבל חשוב שהדין עימם ימוצה וחיילים שמשרתים בצה"ל יראו ויראו", אמרו.

 

לטענת הגורם הצבאי, מלכתחילה הפרקליטות ראתה במעשי החיילים כהתנהגות

פלילית, זאת להבדיל ממקרים אחרים בגינן הוגשו תלונות, נפתחה חקירה, אך התיק נסגר. "חיילים מקבלים פקודות והנחיות ברורות. אם יש אי בהירות, הם פונים למפקדים ושואלים. זה לא מה שהיה כאן. החיילים בחרו להפר את הפקודות וגם אם לא נגרם כל נזק הלכה למעשה - הם חרגו מהפקודות ללא כל סיבה".

 

בפרקליטות דחו על הסף את טענותיהם של הנאשמים ושל חבריהם, לפיהם המשפט כוון לגורמים בינלאומיים שביקרו את ישראל וכי כל חייל צריך מעתה לשכור עורך

דין. "במבצע הזה לקחו חלק אלפי חיילים, והועמדו לדין בודדים", אמרו, "צה"ל כצבא מוסרי חייב לחקור את עצמו וחייב להעמיד לדין כשצריך. חלק נכבד מהעשייה הזאת היא על מנת למנוע שבעתיד יהיו עשרות מקרים כאלה".

 

לאור העובדה כי מדובר בשני לוחמים ששירתו ביחידה מובחרת וששירותם התנהל ללא דופי, פרט למקרה המדובר, ההערכה היא כי המחלקה לעניינים מבצעים בפרקליטות תבקש עונש מאסר בפועל של חודשים ספורים בלבד ואת הורדתם לדרגת טוראי. כבר בסוף החודש צפוי להתקיים דיון בו יישמעו הטיעונים לעונש של הצדדים. לאחר גזר הדין, צפויים בצה"ל להציג את תחקיר האירוע ואת תמצית ההליכים המשפטיים בפני קורסי פיקוד שונים, על מנת לדון במקרה ובהשלכותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיילים המורשעים. בדרך לכלא?
צילום: אליעד לוי
התיק הפתוח - שהביא להרשעה בתיק
מומלצים