שתף קטע נבחר

'תג מחיר': מסגד פלסטיני הוצת, "נקמה" על הקיר

תושבים בכפר בית פג'אר ליד חברון סיפרו כי כמה מתנחלים הציתו את השטיח במסגד וספרי קוראן: "האש כילתה גם את תשתית החשמל במסגד, שהוצא משימוש". גורמים בימין הקיצוני: ככל שההפקרות תימשך, גם המעשים האלה יימשכו

שוב פעולת "תג מחיר" של מתנחלים. מסגד בכפר בית פג'אר, מדרום לבית-לחם, הוצת הלילה (יום ב') ועל קירותיו רוססו כתובות בגנות הנביא מוחמד. בין היתר, רוססו מגן דוד, "תג מחיר" והכתובת "זוהי תגובתנו ונקמתנו", והחשד הוא כי מאחורי ההצתה עומדים מתנחלים. טרם נעצרו חשודים.

 

מנכ"ל מועצת הכפר בית פג'אר, עלי סוואבתה, סיפר ל-ynet כי מהעדויות שנגבו מהתושבים עולה, כי לקראת 2:40 הגיעו שישה מתנחלים למסגד בכפר. "המתנחלים פרצו לתוך המסגד והציתו את השטיח. האש כילתה גם את תשתית החשמל במסגד. 15 ספרי קוראן נשרפו ופיח העשן לכלך את העמודים. למעשה, ניתן לומר שהמסגד הוצא משימוש".

 

עד ראייה דיווח כי בין תושבי הכפר למתנחלים פרצה תגרה, אולם מנכ"ל העירייה לא יכול היה לאשר את הדיווח. גם במינהל האזרחי הכחישו דיווח על קטטה בין מתנחלים לפלסטינים. דובר מחוז ש"י של המשטרה מסר כי כוחות גדולים של משטרה וצבא וכן צוות זיהוי פלילי הגיעו למקום.

 

לפי שעה, איש לא נעצר בחשד להצתת המסגד. חקירה משותפת של צה"ל והפלסטינים נפתחה, וראש המינהל האזרחי, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, העביר מסרי הרגעה לבכירים בצד הפלסטיני. הוא הבהיר כי צה"ל וגורמי הביטחון פועלים על מנת לאתר את משחיתי המסגד ורואים את האירוע באופן חמור. לדבריו, הוא יטופל על ידי גורמי אכיפת החוק במלוא החומרה.


העלו באש את השטיח במסגד (צילום: נועם מושקוביץ)

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר כי "שריפת המסגד זה פוגרום יהודי שהופך לנורמה. ראשי המתנחלים איבדו שליטה על השטח".

 

"מאוד יכול להיות שמעשים כאלו יימשכו"

בעקבות האירוע אמר פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל, כי "בזמן שממשלת ישראל מגלה אוזלת יד ומפקירה את ביטחון המתנחלים, לא אתפלא אם יש יהודים שלוקחים את גורלם בידם ומגיבים כנגד ההפקרות. ממשלת ישראל צריכה להבין שדם יהודי אינו הפקר".

 

גורמים בולטים בימין הקיצוני ביהודה ושומרון מסרו, כי "התחושה בחודשים האחרונים היא של הפקרות דם יהודי. הרבה מאוד אנשים חשים פחד כשהם נוסעים בכבישים. יש תחושה שזה לא ממש מעניין, לא את נתניהו ולא את ברק.

 

"צריך להיות ברור שככל שההפקרות היהודית תימשך מאוד יכול להיות שמעשים כאלו יימשכו גם. ממשלת ישראל משדרת לציבור שאין מי שדואג לביטחון. נוצר חלל שאליו נכנסים כל מיני גורמים". ראש מועצת גוש עציון, שאול גולדשטיין, גינה את ההצתה: "ניסיון העבר מלמד כי לאו דווקא יהודים מבצעים עוולות מסוג זה.

בכל מקרה אנו מגנים את המעשה הנפשע הזה".

 

בעבר בוצעו כמה פעולות של "תג מחיר" ביהודה ושומרון. בחודש אפריל הציתו אלמונים שני כלי רכב פלסטינים בכפר ג'ינסאפוט שממערב לשכם, וריססו את הכתובת "תג מחיר" ומגן דוד על קירות אחד המבנים במקום.

 

באותו חודש הוצתו שלושה כלי רכב פלסטיניים בכפר חווארה שמדרום לשכם. גם שם רוססו כתובות נאצה, הפעם על מסגד.

 

בחודש דצמבר אשתקד הוצתה אש במסגד הגדול בכפר יאסוף שממזרח לעיירה סלפית שבשומרון, ובמקום רוססה כתובות נאצה בעברית: "היכונו לתג מחיר ד"ש מאפי".  

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספרים שהוצתו במסגד
צילום: נועם מושקוביץ
חיילים מחוץ למסגד
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים