שתף קטע נבחר

הולנד: מנהיג הימין הקיצוני עומד לדין בגין הסתה

חירט וילדרס, הצפוי להצטרף לממשלת הימין החדשה, נאשם בהסתה לשנאה, אפליה נגד מוסלמים ומהגרים לא-מערביים

בבית המשפט באמסטרדם נפתח היום (ב') הדיון בעניינו של הפוליטיקאי ההולנדי הימני שהסעיר את העולם המוסלמי כשיצר סרט ביקורתי על הקשר שבין הקוראן לטרור. אם יורשע, העונש המקסימלי שניתן לגזור עליו הוא שנת מאסר או קנס בסך 7,600 אירו.

 

וילדרס (47) הואשם בחמש עבירות של פגיעה בדת המוסלמית, הסתה לשנאה ואפליה נגד מוסלמים ומהגרים ממוצא לא-מערבי, ובייחוד בילידי מרוקו. כתב האישום מתייחס לכמה מהתבטאויותיו שפורסמו בעיתונים הולנדיים ובפורומים באינטרנט בין אוקטובר 2006 למרס 2008.


"הסתה לשנאה". וילדרס ועו"ד מוסקוביץ' בבית המשפט (צילום: AFP)

 

לטענת התביעה, חבר הפרלמנט תיאר את האיסלאם כ"אידיאולוגיה חולנית של אללה ומוחמד" וכן כינה את הקוראן בתור "ה'מיין קאמפף' של דת המבקשת להשמיד אחרים". בין הראיות שהגישה התביעה לבית המשפט נכלל סרטו "פיתנה", המתאר את האיסלאם כדת הפועלת להשמיד את המערב.

 

וילדרס הופיע לדיון בבית המשפט המחוזי באמסטרדם כשהוא מלווה בעורך דינו, בראם מוסקוביץ'. כ-15 מפגינים המתינו לו מחוץ לאולם שהאשימו אותו

ב"פלגנות וקיטוב החברה". מוסטפה אירנצ'י, העומד בראש איגוד של פועלים ממוצא טורקי, היה בין המפגינים. "הצבעים השונים בחברה שלנו רק מעשירים אותה, אבל מר וילדרס מאיים על כל זה", אמר.

 

אולם וילדרס זכה גם לתמיכה מחברי סיעת "מפלגת החופש" (PVV), שצפויים להיכנס עימו לממשלה הבאה. המפלגה הגיעה למקום השלישי בבחירות ביוני האחרון, אך טרם הוקמה ממשלה חדשה בשל עיכובים במשא ומתן הקואליציוני. כלי תקשורת במדינה דיווחו באחרונה שווילדרס נמצא בשלבים מתקדמים של המו"מ כדי להיכנס לממשלה בראשות המפלגה הליברלית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומד לדין. וילדרס
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים