שתף קטע נבחר

איראן: העיכוב בכור בבושהר בגלל "דליפה קטנה"

יו"ר סוכנות הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית סיפר שהתקלה כבר תוקנה ודחה את הדיווחים לגבי מתקפת וירוס מחשבים

יושב ראש הוועדה לאנרגיה אטומית של איראן טען היום (ב') כי תוקנה התקלה שגרמה לעיכובים בפתיחת הכור בבושהר. עלי אכבר סאלחי שב והכחיש כי המקור לעיכובים היה וירוס המחשבים "סטוקסנט" והתעקש שמדובר ב"דליפה קטנה".

 

בראיון לסוכנות הידיעות אירנ"א ניסה סאלחי להסביר מדוע העברת מוטות הדלק נדחתה מספטמבר לאוקטובר. "התגלה דליפה קטנה במאגר הצמוד לכור, ולכן הוחלט לחסום אותו. הדליפה דחתה את הפעילות בימים ספורים בלבד", התעקש הפוליטיקאי האמון על תוכנית הגרעין האיראנית והוסיף כי התקלה כבר תוקנה.

 

בחודש האחרון דווח כי העיכוב הוא תוצאה של וירוס המחשבים "סטוקסנט" ששיבש את פעילות הכור. מומחים הגדירו אותו כ"נשק אינטרנטי לא קונבנציונלי". מדובר בתולעת המסוגלת לפרוץ אל תוך מערכות מחשבים האחראים על הפעלת מנגנונים חיוניים בתעשיות חשובות ושונות, ומאפשרת למי שאחראי להשתלתה לקבל לידיו את השליטה על פעילותן של מערכות כמו משאבות, מנועים, מנגנוני כריזה ואזעקה ושסתומים.

 

מאז פורסמו השערות של מומחים לפיהן ישראל עומדת מאחורי הווירוס. לפי אחת ההשערות, חלק בקוד הווירוס נקרא Myrtus - הדס באנגלית - המרמז לשמה של אסתר המלכה, ששמה העברי היה הדסה. "ניו יורק טיימס" דיווח בנוסף כי חלק אחר בקוד נקרא גויאבה, שהוא פרי ממשפחת ההדסיים.

 

איראן הכחישה בתוקף את הדיווחים לגבי חדירת הווירוס למחשבי הכור וטענה שהעיכובים אינם קשורים למעורבות מדינות זרות. בשבוע שעבר אמר סאלחי בראיון לתחנת הטלוויזיה "אל-אלאם" כי העיכובים חלו בעקבות החום הכבד בבושהר, שאילץ את הפועלים לעבוד בלילות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים