שתף קטע נבחר

ראשי המתנחלים לפני השביעייה: שלא יתקפלו

ראש הממשלה מכנס היום את השרים הבכירים. ראשי רשויות ביהודה ושומרון קראו שלא להכריז על הקפאה נוספת ואמרו כי הדבר יפגע בזכויות האדם הבסיסיות. יש מי שמזכיר: ההקפאה נמשכת בפועל, כי לא חותמים על צווים

שעות ספורות לפני שראש הממשלה ושריו הבכירים ידונו בישיבת "השביעייה" ככל הנראה גם במשבר השיחות הישירות עם הפלסטינים, על רקע הצעת אובמה להקפאה נוספת לחודשיים, קוראים הבוקר (יום ג') ראשי רשויות ביהודה ושומרון שלא להכריז על הקפאת בנייה נוספת. בלשכת ראש הממשלה הבהירו שנושא ההקפאה לא נמצא על סדר היום באופן רשמי, אך ייתכן שידובר בו בישיבה.

 

ראש מועצת בית-אל, משה רוזנבאום, אמר ל-ynet: "אני מקווה ומתפלל שהממשלה לא תתקפל והשרים יעמדו בהבטחותיהם, שבתום

 עשרת החודשים ההקפאה אכן תסתיים. זו פגיעה מביישת ומשפילה בזכויות האדם הבסיסיות, שלי כאדם וכיהודי שחי בארצו. עכשיו מטילים ספק בזכויות שלנו על חלקי ארץ ישראל וביום כזה אני חש השפלה שדנים בכך בכלל".

 

גם ראש מועצת בנימין, אבי רועה, דיבר על הפגיעה במתנחלים. "יש כאן משהו הרבה יותר עקרוני ומשמעותי שצריך להתייחס אליו, וזו העובדה שממשלת ישראל מטילה צווים שפוגעים בזכויות הבסיסיות של תושבים יהודים במדינת ישראל, למרות שהיא זו שאמורה לדאוג להתיישבות היהודית. ההקפאה, כמו גם ההתנתקות, הם המשכם של אירועים שההיסטוריה תשפוט אותם. חבל מאוד שהממשלה בכלל מתכנסת ודנה בדברים אלו, כי ישנן סוגיות שאסור לדון בהן. צריך לומר את הדברים במלוא חומרתם: מיליוני יהודים עלו לישראל להיות חופשיים בארצם".

 

ויש כאלה שסבורים שכינוס השביעייה והדיון האפשרי בקבינט לא רלוונטיים. ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, אמר: "למרות שצו ההקפאה פג - כל עוד ראש הממשלה ושר הביטחון לא חותמים על שיווק מגרשים - ההקפאה בפועל נמשכת. ההקפאה היא הן בירושלים ובגושי ההתיישבות ומחוצה להן".

 

מנגד, קול נדיר בקרב המתנחלים דווקא תומך בהארכת ההקפאה ביהודה ושומרון. "אם היה אפשר להחזיר את הגלגל לאחור, טוב היה אם ההקפאה לא הייתה מתחילה כלל", אמר

 ראש מועצת אלפי מנשה, חסדאי אליעזר. "ההקפאה היתה החלטה שגויה, אך ההחלטה לא להמשיך את ההקפאה שגויה יותר. ההקפאה הנוכחית הסתיימה, אך מה שניתן כעת לבנות באופן חוקי אלו רק צווים מאושרים, יחידות דיור שקיבלו כבר לפני את כל האישורים ומדובר במאות יחידות בסך הכול. אני בעד שתהיה הארכה של חודשיים נוספים של הקפאה ובסיומם כל אותן תוכניות ומכרזים, שנמצאים בידי משרד הביטחון ולא משוחררים, ישוחררו ומדובר באלפי יחידות דיור".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. על מה ידברו?
צילום: AP
רביבי. ההקפאה נמשכת בפועל
צילום: גרשון אלינסון
אליעזר. בעד עוד הקפאה
צילום: תומריקו
מומלצים