שתף קטע נבחר

הרב-מדען הראשי לישראל

שר הדתות מבקש לפטר את המהנדס שמונה לתפקיד רב ראשי, נוכח ניסיונותיו לחקור ולבקר את הדת היהודית. במהלך אבולוציוני מבריק וכדי לשרוד בתפקיד, המהנדס חוזר בתשובה ומכריז: אבולוציה? אין חיה כזאת. תסריט בידיוני?

לכב' שר הדתות שלום,

 

הנידון: מחאה על הכוונה לפטרני ממשרת הרב הראשי לישראל

 

א"נ.

 

ברצוני להביע את מורת רוחי מהמהלך העתיד להביא לפיטוריי. אני מייחס מעשה זה לגורמים כוחניים במשרד הדתות אשר אינם מסוגלים לקבל דעה אחרת מזו שהורגלו לה. סבורני כי הממסד עדיין אינו בשל להכיל שינויים, בייחוד לא את העובדה כי מהנדס בהכשרתו מחזיק במשרת הרב הראשי לישראל.

 

במשך כל תקופת כהונתי ניסיתי להשתית נהלי עבודה חדשים במערכת שתחתיי.

למרות היותי מהנדס ולא מדען, פעלתי לעידוד הספקנות, הביקורתיות והיצירתיות. עלי לציין כי להפתעתי המוחלטת דרכי לא צלחה. משום מה, מסתבר, יש במשרדך רבים המעוניינים לשמר את המצב הקיים. אליטה שתפסה ברסן השלטון ודוחה כל נסיון לבחון את הדרך השמרנית.

 

בתמימותי סברתי כי נוכח מצבם התדמיתי העגום של המאמינים בישראל בפרט ובעולם בכלל, יתקבלו השינויים בברכה. איזה אדם הגיוני יסרב לבחינה מחודשת של אמונתו? האם עליו לבזבז את כל שנותיו בהליכה במתווה שגוי? לכן כוננתי את פרוייקט "מאורות הרציונליזם" לבחינה מחדש של עקרונות הדת היהודית.

 

היות שתיאוריות רבות קמו ונפלו מימי קדמוני יוון ועד ימינו, חשבתי שכך יהיה נכון לנהוג גם בעקרונות הדת היהודית. להעמיד אותה בפני ביקורת ובכך לשכלל אותה. ממה יש לנו לחשוש? הרי התיאוריה לפיה קיבל משה תורה מסיני אמת היא לאמיתה. ככזו, היא בוודאי מגובה במאות תגליות ארכיאולוגיות, תיארוכים איזוטופיים וממצאים פליאונטולוגיים. המדענים היו מאשרים ללא ספק את חציית ים סוף, ובכך היה מעמדה של הרבנות נוסק בקרב הציבור.

 

טרם כהונתי, היו לי כל הסיבות להתרשם משר הדתות כנאור ומתקדם. כבוד השר, אני מודה כי שגיתי בהערכת המצב שלי. עם זאת, אין בדברים אלו כדי לרפות את ידי. להיפך.

 

הטוויסט האבולוציוני

כמי שמכיר בברירה הטבעית, בה רק המתאים נשאר על הבמה. חשבתי לבצע שינויים, נכון. אך הסקתי מסקנות ממקרה המדען הראשי המפוטר במשרד החינוך והחלטתי לשנות את דרכיי. בהתאם לתיאוריה הדרוויניסטית, כדי להסתגל לנישה האקולוגית של משרד הדתות, הריני כופר בה מכל וכל. למעשה אני מכריז כי תורת האבולוציה היא הבל הבלים שאין בלתו.

  

כדי להמשיך ולהתקיים כרציונליסט, בעזרת השם, אני אף מודה כי כוח הכבידה אינו

קיים. לראיה אני מציג (שוב) את מייקל ג'ורדן. אמנם נפל תפוח על אותו ניוטון, אולם תפוחים רבים נשרו במהלך ההיסטוריה על מליוני בני אדם, בחסדי השם יתברך. איש מהם לא סבר כי יש איזה כוח כבידה למעט אותו שוטה, וכידוע - "אחר רבים להט(ע)ות". הרוב קובע.

 

בנוסף, אני מודה ומתוודה כי שגיתי בכל הכרעותי עד כה. לא נוע תנוע. אין כוח כבידה ואין אבולוציה, בוקי-סריקי, מהתלות וכזבים. יש רק מעשיות חסידיות ומדרשי חז"ל. העולם שטוח כפיתה עיראקית והוא אינו סובב סביב עצמו כפי שקבע גליליאו אלא סביב ועדת הכספים והאחראי לשינויי היום הלילה, הלא הוא אלי ישי.

 

לאור הדברים האחרונים אבקש לשקול את המשך העסקתי מחדש. מה לעשות? אני שרדן וכידוע, רק המתאים שורד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש חיה כזו? האבולוציה
צילום: index open
מומלצים