שתף קטע נבחר

איתות מאסד: "מחפשים מכנה משותף עם ישראל"

הנשיא הסורי התראיין לעיתון טורקי, והפעם לא הטיח האשמות בנתניהו. אמנם טען כי המו"מ עוד רחוק, אך התייחס לראשונה למאמצי צרפת וארה"ב - "שרק היא יכולה להביא להסכם סופי"

בדיוק ביום השנה ה-37 למלחמת יום הכיפורים נשיא סוריה, בשאר אסד, דיבר על הניסיונות להתנעת משא ומתן עם ישראל בקול מתון מתמיד. בראיון שהעניק אתמול (ד') לתחנת הטלוויזיה טורקית TRT אסד התייחס לראשונה לדיווחים על המגעים שיוזמים הצרפתים והאמריקנים, ואף רמז על שינוי עמדה בדמשק - לא תחייב את התחלת המו"מ בתיווך טורקי.

 

"מה שקורה עכשיו זה חיפוש אחר מכנה משותף לחידוש השיחות. עבורנו, העיקרון החשוב הוא החזרת כל השטח. לישראלים חשובים הסדרי ביטחון", אמר הנשיא בראיון שתוכנו פורסם לפנות בוקר. אסד סיפר כי נציגים מארצות הברית וצרפת פועלים כעת להתאים את דרישותיה של סוריה להשבת רמת הגולן עם צרכי הביטחון של ישראל.

 

לדבריו, אם השיחות אכן יחודשו, הן יחלו כשיחות עקיפות, בדומה לסבבי הדיונים הקודמים בתיווך טורקיה, שהופסקו ב-2008. עם זאת, בניגוד לדבריו בעבר, בהם התנה את חידוש השיחות עם ישראל בתיווך טורקי, נראה כי בדמשק הבינו שיחסי אנקרה-ירושלים לא חזקים מספיק בשביל להביא לחתימת ההסכם.

 

"יש יותר מתנועה אחת באזור, כולל צרפת וארצות הברית... תנועה בין סוריה וישראל בחיפוש אחר רעיונות, אולם הדברים טרם התגבשו, ואנו לא יכולים לדעת מה יקרה", רמז הנשיא הסורי. "מוקדם עדיין לדבר על התיווך, ומה שקורה עכשיו הוא החיפוש אחר מכנה משותף". לדבריו, דמשק עדיין רוצה שאנקרה תהיה חלק מהתהליך, למרות המגעים המוגברים עם וושינגטון.

 

"השאלה היא לגבי הדיונים. מי יוכל להצליח בניהול השיחות ובפתרון הקשיים שיופיעו ובהסרת המכשולים הגדולים?" אמר אסד ברמיזה ברורה לכך שסוריה מאמינה כי ארצות הברית היא המעצמה היחידה שמסוגלת להביא לכך שההסכם אכן ייתחם.

 

אסד נועד בחודש שעבר עם השליח האמריקני לאזור, ג'ורג' מיטשל, ועם שליחו של הנשיא סרקוזי לעניין המשא ומתן הישראלי-סורי, ז'אן קורסראן. שני הנציגים גם ביקרו בישראל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבר לא מאשים את נתניהו. אסד
צילום: AFP
סוריה מציינת 37 שנים למלחמת יום כיפור
צילום: AFP
מיטשל. אסד רמז שארה"ב תוביל את המו"מ
צילום: AP
מומלצים