שתף קטע נבחר

מפיקים לקחים: במשט הבא - כלבי תקיפה לסיפון

במשט הבא, כלבים של יחידת עוקץ יהיו הראשונים לעלות על הסיפון, כדי למנוע מגורמים עוינים לפגוע בחיילים. "מדובר בנשק אל-הרג שבהחלט יכול לעשות את העבודה", אומרים בצבא

בצה"ל מפיקים לקחים מפרשת המשט לעזה: בסיכול המשט הבא שינסה להגיע לחופי הרצועה - אם יהיה כזה - ישתתפו גם כלבי תקיפה של יחידת "עוקץ", שיהיו הראשונים להגיע לסיפון הספינה על מנת למנוע מגורמים עוינים לפגוע בלוחמי הצבא.

 

"ברגע שאתה מוריד כלב תקיפה לאזור שאליו אמורים להגיע חיילים, הוא שומר על המקום סטרילי ולא נותן לאיש להתקרב", הסביר גורם צבאי. "ניתן להוריד כלבים באמצעות מנוף או בדרך אחרת, הם יהיו הראשונים ולאחר מכן יגיעו הלוחמים".

 

כלבי התקיפה של "עוקץ" מאומנים לשתק את "האויב" באמצעות נשיכת גפיו, וככל שהוא מתנגד כך גוברת עוצמת הנשיכה. "כלבי התקיפה הוכיחו יכולותיהם באירועים רבים, הם אימתניים ולא מרחמים, אבל בסך-הכל מדובר בנשק אל-הרג שבהחלט יכול לעשות את העבודה", ציין הגורם.

 

"לכלב אין בעיה לפעול על ספינה" 

לדבריו, גם בהכנות לסיכול המשט הטורקי נכללו כלבים, אך לאור הערכת המצב כי לא תהיה התנגדות אלימה מצד אנשי ה"מרמרה", לא תוכנן מצב שבו יישלחו לסיפון הספינה. "אחרי המשט הבנו שזו בהחלט דרך טובה ואנו משפרים יכולות בה. לכלב אין בעיה לפעול על ספינה והוא יכול לעשות עבודה טובה".

 

יש לציין כי בתחקירים הצבאיים הצביעו קצינים על העובדה כי לאחר שלוחמי השייטת הצליחו לפלס

דרכם לסיפון - מלאכתם הפכה לפשוטה. הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, אף הודה בעדותו בפני ועדת טירקל כי צריך להגיע למצב שבו שטח ההגעה של הלוחמים יהיה סטרילי, ואף רמז על צורך בשימוש בצלפים.

 

באחרונה, לאור הצלחותיה המבצעיות של יחידת "עוקץ", בפיקודו של סגן-אלוף ירון סיטבון, הוחלט לנסח פקודה רחבה של פעילות היחידה במלחמה ובחירום. על-פי הנוסח המעודכן, יפעלו צוותי היחידה יחד עם חטיבות החי"ר של צה"ל גם בשלב האימונים וייפגשו לאחר מכן בשדה הקרב.

 

"הדבר ייצור שיתוף פעולה והכרה עמוקה בין מפעילי הכלבים והכלבים למפקדים וכאשר הם יצטרכו לפעול במלחמה - ההכרות המקדימה של כל מפעיל וכל כלב עם חטיבה אחרת, תביא לפעילות אפקטיבית יותר", אמר הגורם הצבאי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ניתן להוריד את הכלבים עם מנוף" (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל בוועדת טירקל. רמז על צורך בצלפים
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים