שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לא חותם
  לאיזו מדינה נדרשים המצטרפים לעם ישראל להישבע אמונים? מה זה בכלל "יהודית-דמוקרטית" ובאיזה סוג של יהדות מדובר? אסף וול מסרב לחתום לפני שיקבל הבהרות
  מתלמיד נהיגה אתה יכול לדרוש לנסוע 50 קמ"ש בתוך העיר. אבל לנהג ותיק כבר יש הרגלים משלו, שלא לדבר על נהגות ותיקות. הטירון מחוייב לכללים נוקשים ביותר, אך ככל שעובר הזמן מתרופפת המשמעת. מהאימון דרך הפלוגה הוותיקה ועד למצב הסופני המשתקף בוותיקי גבעת חלפון ובדו"חות ועדות כאגרנט ווינוגרד. 

   

  עניינים אלו כל כך ברורים, עד שנטמעו בנו בצורה טבעית. הנה, דרישת הצהרת הנאמנות למדינה תושת רק על מצטרפים חדשים. תמהונים פותים אשר חרצו דינם לחבור לעם האוונגארדי, הדחוי והמאויים ביותר מבין האומות.

   

  לקוחות ותיקים אינם נכללים במבצע האטרקטיבי. מדוע? נו, באמת. לך תשכנע נהג ישראלי ותיק לאותת בפניה. הוא הרי עדיין תוהה אודות תכליתה של הידית מימין ההגה, זו שתפקידה להפיק את ציקצוק הציקדה הארץ ישראלית. אז שהאזרח הותיק יחתום על נאמנות ל"מדינה יהודית –דמוקרטית"?

   

  מן הדין הוא לא לדרוש מהוותיקים לחתום. אמנם אני סבור כי ישראל היא עדיין דמוקרטית. אלא שבניגוד לתדריך המפורסם בגבעת חלפון, איני סבור כי זו המכונה "ישראל" היא אכן "מדינה". לי היא נדמית יותר כ"קהילה יהודית מזרח תיכונית" כפי שהציע פעם בני פלד זצ"ל.

   

  לטעמי הדרישה לחתימה מתנדנדת על גבול הפשיזם. אך בניגוד לתועמלני השמאל, השולפים כינוי זה באותה הקלות בה משתמש מפגין חרדי בברכה "נאצי", אנסה לנמק את דבריי.

   

  פשיזם היא אידיאולוגיה המניחה את טובת המדינה, שהיא בסך הכל מנגנון, מעל לפרט ולחירותו. הדרישה לעיל, תובעת הכרת נאמנות מהפרט למנגנון-על שטיבו אינו ברור. לדוגמא, שר הפנים שלה יכול לכופף את המנגנון ולהכריז על חורף באמצע הקיץ ועל לילה באמצע היום. האם זו דמוקרטיה? בקיצור, למדינת ישראל אין חוקה. אז על איזו מדינה דמוקרטית אני חותם?

   

  הבעיה הופכת לחריפה יותר כשנכנסת אליה ההגדרה "יהודית" עוד לפני ה"דמוקרטית". שוב, באיזו יהדות מדובר?
  האם ביהדות המעוותת המפרידה אשכנזים מספרדים? שמא ביהדות הרואה במנגנון הבירוקרטי של המדינה "ראשית צמיחת גאולתנו" שבסופה יבוא משיח?

   

  כל עוד אין חוקה המבהירה במדויק באיזו מדינה מדובר, כיצד מתנהלים מוסדותיה הדמוקרטים ומה זיקתה ליהדות – אין לחתום על דרישה זו. היות שמדובר בטיעון תיאורטי, שכן כאמור איני נדרש לכך, אני ממליץ לנדרשים לחתום להרחיק חתימתם מדרישה מפוקפקת שכזו.

   

  אסיים בבדיחה עצובה. שמאלני, ערבי, חרדי וסרוג נדרשו לחתום על "נאמנות למדינה יהודית – דמוקרטית". כבר מצחיק לא? רגע. השמאלני לא חתם כי לא הסכים ל"מדינה". הערבי לא רצה "יהודית" והחרדי שלל את ה"דמוקרטית". שאלו את הסרוג, מדוע אתה אינך חותם? ענה: אני מתנגד למקף שבין ה"יהודית" ל"דמוקרטית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים