שתף קטע נבחר

המשתמש מתקדם בקצב הארנב

הם לא טיפשים, לא חסרי תחכום ולא זקנים: המשתמשים המודרנים, שנראים לגיק המשופשף כמו ברברים בשער, הם משתמשים מתוחכמים וחכמים מאיתנו. ניר יניב מפרש - ומרגיש זקן

אנחנו דור הנפילים של האינטרנט. אלה אנחנו, בני השלושים ומעלה, שעוד זוכרים במעורפל את הימים הטובים שבהם הטלויזיה היתה בשחור-לבן, מחשב היה רק לילד העשיר ביותר בכיתה וההורים שלו הביאו מחו"ל מכשיר מופלא, טלפון בלי חוט; אנחנו שמתעניינים בתחום מספיק על מנת לקרוא את ערוץ המחשבים של ynet וגם להבין את אזכורי טכנולוגיית שנות השמונים הנפלטים לכתבים ולטוקבקיסטים מפעם לפעם; ובעיקר אנחנו שמקטרים על איך אנחנו כה מתקדמים לעומת שאר משתמשי האינטרנט המפגרים, הבלתי משודרגים והאפאתיים, ואיך, כעת כשהרשת פתוחה לכל ולא רק ליחידי סגולה, הכל הולך לעזאזל.

 

ובכן, האינטרנט דווקא מסתדרת היטב.

 

הבעיה היא רק בתפיסת העולם שלנו – זוית הראיה הצרה של גיקים כמוך, הקורא (אין מה לעשות, קריאת המדור הזה כמוה כהודאה באשמה, וגרועה ממנה רק הכתיבה בו), ועוד מן הזן הוותיק. הנה, אם כן, כמה דיעות נפוצות של דור הפי.סי בּוּמרז, והפרכותיהן:

 

1. על פי דו"חות עדכניים, 66 אחוז ממשתמשי חלונות נמצאים עדיין בגרסת XP. מכך ניתן להסיק שהמשתמש הממוצע לא מתעניין במחשבו מספיק כדי לשדרג אותו.

 

לא נכון.

 

ראשית, מיהם אותם 66 אחוזים אלמונים? רבים מהמחשבים בהם מדובר שייכים לחברות ותאגידים, הנוטים, כידוע, לשמרנות. אם הרשת הפנימית בת שלושת אלפי המחשבים של רשת המזון המהיר שבבעלותי מתפקדת היטב על חלונות XP, עם תוכנה ייעודית שנכתבה במיוחד לה על חלונות XP, איזו סיבה יש לי לשדרג משהו? למה שאקנה שלושת אלפים עותקים של חלונות 7? כדי שמנהל החשבונות של הסניף יראה את עמודת המשכורות בחלון עם כותרת שקופה-למחצה? הרבה יותר זול לקנות לכולם משקפי תלת מימד ולשלוח אותם ליום כיף לצפות באווטאר.

 

שנית, וחשוב יותר, למחשבים טובים ולמערכות הפעלה טובות אין ערך בפני עצמם – הם כלי עבודה. אם מחשב ה-XP שלי מאפשר לי לגלוש ברשת בנוחות ולהריץ את הוורד גרסת 2003 שלי, וזה כל מה שאני רוצה מהמחשב, ואין לי שום סיבה לשדרג. זה לא קשור לגרסת החלונות או לחוזקו של המעבד או לכל תכונה אחרת של המערכת. אם זה עובד, אין סיבה להתעסק עם זה. מתי בפעם האחרונה שדרגת את הטלפון הקווי שלך? או את העט הנובע שלך?

 

גיקים, כמובן, לא מסוגלים לראות זאת כך. הדבר שומט את הקרקע מתחת לרגליהם, מבטל את הסיבה היחידה לרגשי העליונות שלהם. גיקים אכן חייבים לשדרג, וכמוהם בעלי מקצועות שלהם חוזקם ויעילותם של המחשבים ומערכות ההפעלה מאד רלוונטיים לגביהם – מתכנתים, עורכי וידאו וסאונד, אנימטורים, מעצבים וגם, אלוהים שישמור, גיימרים. אנשים נורמליים, לעומת זאת, כאלה שמבחינתם אין הבדל מהותי בין המחשב לתנור המטבח, לא ישדרגו ללא סיבה טובה מאד. ההבדל בין חלונות XP לחלונות 7 הוא לא סיבה כזו. לא, מגיב מספר 19, גם לינוקס היא לא סיבה טובה מאוד. למעשה, לינוקס היא סיבה טובה מאוד לא לקנות מחשב ולחזור אל העצים, או אולי ישר לים, עד יעבור זעם.

 

2. מחשבי הטאבלט והסמארטפונים החדשים הם מכשירים פשטניים המעודדים חשיבה פשטנית, בניגוד למורכבות של מחשבים בעלי מערכת הפעלה מלאה. דוגמאות נפוצות: אייפון, אייפד.

 

לא נכון.

 

להיפך. לאט לאט מביאים הסמארטפונים תפקוד של מחשב אישי מלא אל כף היד שלנו. הבעיה כאן היא שמשום מה האייפון והאייפד נלקחים כדוגמה מייצגת, כאשר למעשה הם היוצאים מן הכלל המוכיחים את הכלל. העובדה שאפל מייצרת מוצרים מוגבלים בכוונה, מטעמיה שלה – אם אתה אחד מהפתאים שקנה אייפון או אייפד במיטב כספו, אז כן, חבוב, הגיע הזמן להפטר מהגרוטאה ולקנות משהו טוב – לא משפיעה כלל על כך שמכשירים של חברות אחרות חופשיים ופתוחים הרבה יותר.

 

טלפונים המבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד הם דוגמה טובה: ניתן להתקין בהם תוכנות בחופשיות, לשדרג את מערכת ההפעלה ולשנות את ממשק המשתמש ללא היכר, וזאת באופן פשוט בהרבה ממה שנדרש למשתמשי חלונות. אם בעבר התאמה אישית של מחשבים וטלפונים היתה עניין לטכנאים, גיקים ושאר מוכי גורל, היום יצרני הטלפונים והטאבלטים שמים דגש על אפשרויות כאלה שיהיו פשוטות מספיק עבור המשתמש הממוצע. מה שמביא אותנו אל הנושא האחרון:

 

3. המשתמש הממוצע הוא אבא של אישתך.

 

לא נכון.

 

המשתמש הממוצע הוא, וזו מגמה גוברת והולכת, בן עשרה או אפילו ילד, וכזה שנולד הישר אל תוך עידן המחשב והסמארטפון. הגיק הממוצע לא נתקל בחבר'ה האלה כי אין לו כמעט שום נקודת השקה איתם – אפילו אם הם במקרה הילדים שלו – אבל הם, ולא אבא של אישתך, רוב המשתמשים בפייסבוק, ובטוויטר, ובסמארטפונים שאת שמותיהם לא שמעת כי הם לא מיועדים לחתך האוכלוסיה המוכר לך, קרי שלושה גיקים, מתכנת אחד, שתי אקסיות ואמא ואבא. ובעוד אתה – ואני, אללי – משתמשים במחשבי הענק המנופחים והיקרים שלנו על מנת לבדוק קצת דוא"ל ולהכניס ליומן את בדיקת הקטטר ביום רביעי, החמודים הקטנים פורצים לשרתי קבצים מוגנים באמצעות הטלפון הזול שאמא קנתה להם במבצע בסופר כדי להוריד את הפרק האחרון של איזו סדרת נעורים שאם יש רחמים בעולם אנשים כמותנו לעולם לא נדע את שמה.

 

אנחנו דור הנפילים של האינטרנט, אנו וחברינו והורינו ואולי גם סבתא אחת. אבל סביבנו, באין רואה ובאין עוצר, הארנבים שועטים קדימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלא שאתה מרגיש זקן?
צילום: יולה זובריצקי
מומלצים