שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אנטנות סלולר - לא על גגות מבני ציבור

ועדת השרים לענייני חקיקה תמכה בהצעת החוק של ח"כ יוליה שמואלוב-ברקוביץ' לפיה לא יוּתר להציב אנטנות סלולריות על גגות של בתי אבות, מוסדות חינוך הוסטלים ובתי חולים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הערב (א') את הצעת החוק של ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ`(קדימה) האוסרת על מתן היתר להקמה, הפעלה או מתן שירות לאנטנות סלולריות במרחק הקטן מ-75 מטר ממוסדות קשישים, מוסדות חינוך, מעונות חוסים ובתי חולים.

 

העונש שמוצע למי שיפר את החוק הוא מאסר של חצי שנה או קנס של 202 אלף שקלים - וכפל קנס לתאגיד. ההצעה נתמכה בין השאר על ידי המשרד להגנת הסביבה.

 

עם זאת קבעו השרים כי שר התקשורת יהיה רשאי, באישור ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, לאשר הצבת מתקנים סלולריים במרחק קטן מהקבוע בחוק, בהתחשב בסוג המתקן, גודלו ורמת הקרינה הנפלטת ממנו.

 

ברקוביץ' ציינה כי יזמה את המהלך בעקבות מחקר שהזמינה ממחלקת המחקר והמידע של הכנסת, שחשף כי על גגות למעלה משליש מההוסטלים של עמיגור - בהם מתגוררת אוכלוסיית עולים מבוגרת - מותקנות אנטנות סלולר וזאת על אף התנגדותם העיקשת ומחאתם של הדיירים.

 

"מחקרים הוכיחו כי קרינה בלתי מייננת שפולטות האנטנות פוגעת בתאים חיים ובעלת השפעות שליליות על הבריאות... ומסוכנת לאוכלוסיה המוגדרת בסיכון: ילדים ,מבוגרים וחולים", כתבה ברקוביץ' בדברי ההסבר להצעת החוק.

 

הסוגיה הבריאותית - שטרם נחקרה עד תומה - לצד העובדה כי כיום מנצלות חברות הסלולר את הפטור מקבלת היתר בנייה שעומד לרשותן לצורך הצבת אנטנות קטנות, פוגעים לדעתה בעקרון הבסיסי של שקיפות ושיתוף הציבור. "חמורה שבעתיים הפגיעה באוכלוסיות חולות, מבוגרות או חלשות המתקשות להתמודד בזירה התקשורתית, המשפטית והפוליטית אל מול חברות הסלולר", נכתב בהצעה.

 

עוד נכתב בהצעה כי בשנת 2004 הוגשה הצעת חוק מקיפה יותר בנושא על ידי ח"כ יורי שטרן ז"ל אך זו מעולם לא הצליחה לעבור את כל תהליכי החקיקה, ולכן גובשה ההצעה הנוכחית שתכליתה מצומצמת יותר.

 

במידה והחוק יעבור את כל הליכי החקיקה הוא צפוי לחול גם על אנטנות קיימות, אשר יידרשו בפירוק בתוך חצי שנה מיום תחילת החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
אנטנה סלולרית על גג בניין
צילום: עומר הכהן
אנטנה סלולרית על גג בית אבות
מחאה קשישים דיירי עמיגור נגד הצבת אנטנה
מומלצים