שתף קטע נבחר

"אשתו של חתן פרס נובל לשלום במעצר בית"

שעות אחרי שאשתו של חתן פרס נובל לשלום, מתנגד המשטר הסיני ליו שיאבו, הגיעה לבקרו בבית הכלא - נותק עמה הקשר. בהודעה שפרסמה בחשבון הטוויטר שלה כתבה כי היא נתונה במעצר בית: "לא יודעת מתי אוכל לפגוש אתכם"

אם חברי ועדת פרס נובל לשלום קיוו לעודד פתיחות והבנה מצד הממשל בבייג'ינג כשבחרו להעניק את התואר היוקרתי למתנגד משטר סיני, נראה כי הם דווקא גררו את התגובה ההפוכה.

 

ליו שיה, אשתו של הזוכה הטרי, הפרופסור ליו שיאבו, הגיעה אתמול (א') לבקר אותו בבית הכלא ולבשר לו על זכייתו, וזמן קצר אחר כך פרסמה הודעה בחשבון הטוויטר שלה לפיה היא נתונה מאז במעצר בית ואינה מורשית להשתמש בטלפון הסלולרי שלה.

 

"אני במעצר בית ואינני יודעת מתי אוכל לפגוש אתכם", כתבה שיה, "הטלפון הסלולרי שלי לא עובד ואין לי דרך לקבל שיחות". ארגון זכויות האדם "Freedom Now", שנמצא עמה בקשר, אישר את הדיווח והבהיר כי היא לא חשודה בכל עבירה.

 

עוד קודם לכן, עם תום ביקורה של שיה בבית הכלא, אמר אחיו של ליו במסיבת עיתונאים כי אינו

מצליח ליצור כל קשר עמה או עם אחיה שליווה אותה. שיה הספיקה לספר כי כשבישרה לבעלה על זכייתו בפרס, הוא פרץ בדמעות ואמר כי הוא מקדיש אותו "לקדושי טיאננמן" - הנספים בהפגנת הסטודנטים בכיכר שבבירת סין ב-1989.

 

על פי הדיווחים, שיה נתונה במעצר הבית בדירתה בבייג'ינג. בהודעה שפרסמה במהלך סוף השבוע, היא סיפרה על כוונותיה להשתתף בטקס חלוקת הפרס בנורבגיה ולקבל את המדליה והמענק הכספי שהובטחו לבעלה.

 

שלטונות סין מתחו ביקורת חריפה על ההחלטה להעניק לליו את הפרס, וכינו אותו "פושע". הם גם איימו בפגיעה ביחסים עם נורבגיה. מאז זכייתו החלו כוחות הביטחון במדינה להטיל מגבלות על פעילי זכויות אדם, המרוכזים רובם בהונג-קונג. אחד מתומכיו המרכזיים של חתן הפרס נעצר ביום שישי לשמונה ימים, אחרי שהשתתף בהפגנת תמיכה למענו. בנוסף, עורכי דין המטפלים בנושאים הנוגעים לזכויות אדם אינם מורשים לצאת מבתיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיה ליו. גם היא תחת מעצר?
צילום: AP
השלטונות מטילים מגבלות על תומכיו של חתן הפרס
צילום: רויטרס
מומלצים