שתף קטע נבחר

"רוצח", "מטורף", "טרוריסט": כך פותחים מושב

הוועדה לזכויות הילד קיימה דיון סוער במיוחד בנושא מעורבות ילדים ביידויי אבנים בכפר סילוואן. יו"ר הוועדה הוציא את ח"כ טאלב א-סנע. גם אחר כך נמשכה המהומה. ח"כ אחמד טיבי: "הוועדה הזו צריכה פסיכיאטר מלווה, אתם מטורפים, צריך להעמיד אתכם לדין". ח"כ מיכאל בן-ארי: "טרוריסט, לך תלבש שמלה עם קדאפי"

עם פתיחת מושב החורף, שבו הבוקר (יום ב') חברי הכנסת מפגרה ארוכה, ועמם שבה גם האלימות המילולית. דיון בוועדה לזכויות הילד בעניין אלימות נערים, שנערך בצל דריסתו של ילד על ידי ראש ההתיישבות היהודית בסילוואן, הסלים לאלימות מילולית. ח"כ טאלב א-סנע כינה את ח"כ מיכאל בן ארי "פאשיסט", וזה ענה ואמר כי א-סנע הוא "מחבל שבא לעשות פרובוקציה". הדברים נאמרו שעות ספורות לפני פתיחת מושב החורף. ב-15:30 נעביר אותו בשידור חי.

 

א-סנע, חבר רע"ם-תע"ל, התפרץ במהלך הדיון ואמר כי "הנושא הוא ההשתוללות של המתנחלים". בתגובה, קרא לעברו ח"כ בן ארי מהאיחוד הלאומי: "הנושא הוא הפלסטינים הרוצחים. אל תעשה פרובוקציות". הוא טען בפניו כי "אתם משתמשים בילדים כרוצחים" ושאל: "מה יש לכם לעשות כאן, אויבים?"

 

יו"ר הוועדה דני דנון הוציא את א-סנע מהדיון, וזה תהה: "זו ועדה למען הילד או למען המתנחלים?" הוא פנה לבן ארי: "אתה הפרצוף של הכנסת. אוי ואבוי למדינה שאתה פרצוף שלה". בן ארי הגיב: "נכון, ותאכל את הלב".


"תאכל את הלב", בן ארי וא-סנע מתעמתים בדיון הסוער (צילום: גיל יוחנן)

 

מחוץ לאולם, אמר א-סנע לתקשורת: "בכוונתי לפנות ליו"ר הכנסת בתלונה על כך שנעשה שימוש ציני בוועדה שהפכה לוועדה למען מתנחלים ולא ילדים. אדרוש שיתנהל דיון ענייני ואובייקטיבי בנושא בוועדה ובמליאה. במקום להגן על הילדים שזכויותיהם נרמסות, דנים בזכויות של המתנחלים שאין להם מה לעשות בסילוואן ובשטחים פלסטינים. אם התלונה היתה הפוכה, לא היו מגינים על הפלסטיני שדרס ילד אלא על הילד. ילד הוא ילד ולא משנה מה, לילדים יש זכות להגן על הבית שלהם ובמקום להגן על זכויותיהם, הוועדה עושה שימוש ציני"


"אתם מטורפים", הטיח טיבי בוועדה. בן ארי: "טרוריסט" (צילום: גיל יוחנן)

 

אבל גם אחרי שהוצא חבר הכנסת א-סנע, נמשכה המהומה בוועדה. ח"כ אחמד טיבי מרע"ם-תע"ל: "לא בלטה שום דאגה או זעזוע מהדריסה של הילדים. אתה מוכן לסתום את הפה. קרה דבר חמור ואתה בא לפה וכאילו מתגרה בילדים שנדרסו. אתה יו"ר הוועדה לזכויות הילד. מדובר בילדים. אני יכול להבין את המניעים שהם כועסים. אין לכם אמפטיה לילד שמעיפים אותו באוויר, אתם חבורת סוציופאטים. דני דנון, אתה מטורף, מה קרה לך? אז פשוט לירות כדור בראש. הוועדה הזו צריכה פסיכיאטר מלווה, אתם מטורפים, צריך להעמיד אתכם לדין. אתם חבורה של פנאטים".

 

ח"כ בן ארי מהאיחוד הלאומי לא נשאר חייב, וענה לטיבי: "טרוריסט, לך ללוב. אתם יורים לילדים בראש. לך תלבש שמלה עם קדאפי. לך תפיל מטוסים. גם ילד, אם מישהו מסכן חיים, צריך לירות בו".

 

נציג המשטרה דיבר בדיון על היקף הפעילות העבריינית של ילדים בחודשי הקיץ: "היו כארבעה אירועים ביום. מתחילת יולי נעצרו 76 חשודים, מתוכם 30 נערים, ונגד 17 הוגשו כתבי אישום. המשטרה מנסה למנוע הישנות האירועים החמורים הללו, אם בתגבור האירועים בשטח או בהידברות עם הגורמים באזור. אם יש ילד מתחת לגיל אחריות פלילית, מזמינים את ההורים למקום. אם הוא לא מזוהה במקום הם עוברים לתחנה ואחרי שמזהים אותם מזמנים את ההורים ומביאים גם לקציני נוער. היו אירועים מעטים מאוד שנתנו לילדים פיצוי כזה או אחר כדי שיתפרעו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צריכים פסיכיאטר. ח"כ אחמד טיבי
צילום: AP
לך ללוב. ח"כ בן ארי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים