שתף קטע נבחר

סין מנעה מדיפלומטים לפגוש את רעיית חתן נובל

העלבון הסיני מהענקת פרס נובל לשלום לפרופסור ליו שיאבו, נותן אותותיו: בייג'ינג ניתקה את הטלפון והאינטרנט בביתה של רעיית חתן הפרס, וביטלה פגישה עם דיפלומטים נורבגים

סין ממשיכה בצעדי המחאה שלה בתגובה להענקת פרס נובל לשלום לפרופסור ליו שיאבו. היום (יום ב') מנעו השלטונות מדיפלומטים אירופים להיפגש עם ליו שיה, רעייתו של חתן הפרס, וביטלו מפגש בנושאי דיג עם משלחת נורבגית. ארגוני זכויות אדם ברחבי העולם המשיכו במהלך היום בקריאתם לבייג'ינג לשחרר את שיאבו, המרצה עונש של 11 שנות מאסר בגין חתרנות.

 

אתמול נפגשה ליו שיה עם בעלה בבית הסוהר ועם שובה לבייג'ינג הושמה במעצר בית. נאסר עליה לשוחח בטלפון וגם חיבור האינטרנט שלה נותק. במהלך ביקורה בבית הסוהר בישרה לבעלה על זכייתו בפרס. לדבריה, כששמע בעלה את החדשות, הוא פרץ בבכי ואמר כי הוא מקדיש את הפרס "לקדושי טיאננמן" - הנספים בהפגנת הסטודנטים המפורסמת בבירת סין ב-1989.

 

נציג המשלחת האירופית שכללה דיפלומטים מעשר מדינות ובהן: שוויץ, שבדיה, פולין, הונגריה, צ'כיה, בלגיה, איטליה וגם אוסטרליה - לא הורשו להתקרב לביתה של ליו שיה, או למסור לה את איגרת הברכה של נשיא הנציבות האירופית בדרכים עקיפות. 

 

ליו, פרופסור לשעבר באוניברסיטת בייג'ינג, נעצר לפני כחצי שנה בשל חלקו בחיבור מסמך שעליו חתמו 300 בני אדם, בהם אינטלקטואלים סינים בכירים, שקרא לליברליזציה של המערכת הפוליטית בסין. מאסרו עורר סערה עולמית. זו אינה הפעם הראשונה שליו נשלח אל מאחורי סורג ובריח בשל דעותיו: בעבר ריצה 20 חודשים בכלא על חלקו בהפגנות בכיכר טיאננמן.

  

סין גינתה את הענקת הפרס לליו ואת הקריאות הבינלאומיות לשחרורו, וכינתה את הפרופסור "פושע".

 היום היא ביטלה מפגש שאמור להתקיים מחרתיים בין שר הדיג של נורבגיה, במחאה על החלטת ועדת פרס נובל שמקום מושבה באוסלו. "אם הפגישה בוטלה בגלל הענקת הפרס לליו, אנו מוצאים תגובה זו כבלתי הכרחית. לא קיבלנו כל הסבר לביטול הפגישה", אמר דובר משרד החוץ הנורבגי.

 

אל הביקורת המוטחת בסין, הצטרף היום גם הדלאי למה. מנהיגה הרוחני הגולה של טיבט, שזכה אף הוא בפרס נובל לשלום ב-1989, אמר כי המשטר הסיני "חייב להשתנות" ולהכיר בחברה פתוחה. "רק בדרך זו ניתן להציל את כל אזרחי סין", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליו שיה. הטלפון והאינטרנט נותקו
צילום: AP
ליו שיאבו. פרץ בבכי
צילום: רויטרס
הדלאי למה. מצטרף לביקורת
צילום: רויטרס
מומלצים