שתף קטע נבחר

שופטת למשטרה: מודיעין לא מספיק, צריך ראיות

3 חשודים בגניבה שוחררו, כיוון שהמשטרה לא שלחה טכנאי מז"פ לבית שנפרץ וביקשה להאריך מעצרם רק עקב מידע מודיעיני. השופטת: בעייתי לבקש הארכת מעצר רק ע"פ מודיעין

ומה עם הראיות? המשטרה ביקשה לעצור שלושה חשודים בגניבה בפרדס-חנה, על סמך מידע מודיעיני בלבד. שופטת בבית המשפט השלום בחדרה מתחה ביקורת על השוטרים ושיחררה את השלושה.

 

שלושת החשודים נעצרו, לאחר שבתחילת החודש נפרצו שני בפרדס-חנה. למרות שהמשטרה לא שלחה טכנאי מז"פ על מנת לקחת טביעות אצבע, משטרה חדרה עצרה את מאיר ממן (32), שלום גלעם (21) ואפי דוקרקר (27) - שלושתם תושבי פרדס-חנה. בחקירתו של ממן הבחינו השוטרים בשעון יד על ידו. הם אמרו שמדובר ברכוש גנוב והחרימו את השעון. מאוחר יותר הוא הוחזר לו.  

 

שלושת החשודים הובאו אתמול (יום ב') לבית המשפט השלום בחדרה, שם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם בחמישה ימים. בבקשה טען נציג המשטרה כי על גופו של ממן נתפס רכוש החשוד כגנוב - למרות שהשעון הוחזר לו. עוד נטען כי בידי המשטרה ראיות הקושרות את החשודים ויש חשש שאם ישוחררו הם יסכנו את שלום הציבור ורכושו.

 

בדיון טענו סניגוריהם של החשודים, עורכי הדין ניבה נקש, ליאור פנחס וליעד ידין - כי מרשיהם מכחישים את המיוחס להם וטענו כי המעצר הוא רק על פי מידע מודיעני ואין ראיות בתיק החקירה. עו"ד נקש טענה, כי גם נציג המשטרה אישר בבית המשפט שהשעון הוחזר לממן. הסניגורים טענו עוד כי החשודים נחקרו בכלל על התפרצויות בתאריכים אחרים ולא במועד שמצויין בבקשה.

 

השופטת פנינה ארגמן החליטה לשחרר את שלושת החשודים, לא לפני שמתחה ביקורת על החקירה ועל מעצרם של החשודים. השופטת קבעה כי אין בתיק החקירה ראיות שממן החזיק רכוש החשוד כגנוב. השופטת אמרה כי מה שקושר בשלב זה את החשודים לעבירות הוא מידע מודיעיני, והוסיפה: "חומר מודיעיני אחר שהוצג בפניי כלל אינו רלוונטי לעבירות המיוחסות".

 

בנוסף, קבעה השופטת כי יש גם בעיה עם המידע המודיעיני שהעבירה המשטרה. היא אמרה כי אמנם יש במידע קשר לאחד החשודים, ומתחה ביקורת חריפה על המשטרה: "אולם בשלב זה, כשלא נעשו כל פעולות חקירה אחרות מאז התלונות ועד היום ואפילו לא נשלח טכנאי מז"פ על מנת לבדוק טביעות אצבע - לבוא לבית משפט ולבקש להאריך מעצר רק על סמך מידע מודיעיני, הינו בעייתי בלשון המעטה".

 

השופטת הוסיפה כי פעם אחר פעם הביעה את עמדתה כשהמשטרה הציגה מידע מודיעיני בלבד, "שאינו נתמך במשהו נוסף ואפילו דל מבחינה ראיתית, לא מן הראוי לבצע מיד מעצר ולבוא לבית משפט להארכת מעצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק מידע מודיעני. אילוסטרציה
צילום: index open
עו"ד ניבה נקש
מומלצים