שתף קטע נבחר

"תקנה", פרסמו

"אם חברי הפורום מחזיקים במידע שהדעת אינה סובלת, היה עליהם לחלוק אותו מייד עם הציבור אותו ביקשו להזהיר". אריאנה מלמד על מילכוד הטריבונלים החשאיים

כמה דברים בלתי צפויים אירעו מאז שפורום תקנה ביקש לחשוף את קלונו של הרב אלון ברבים: ראשית, התברר בעליל שהוא מצפצף על הפורום. תלמידיו הולכים ומתרבים, הוא אינו נמנע מפעולות שהפורום התרה בו לא לבצע והכריזמה המיוחסת לו, ככל הנראה, גברה על האיום. שנית, התברר בכאב שהממסד הרבני לא התייצב כאחד מאחורי הפורום ולא גיבה את טענותיו בהתראות, אזהרות וחרמות ושאר כלים המצויים בציבור הדתי כדי להרחיק את הרע מקרבם. ושלישית, התברר עוד שחלק מן הציבור העז למרוד בסמכותו של הפורום והתחיל להתכתש איתו ועם חבריו השונים בתקשורת המגזרית.

 

 

אם חברי הפורום משפשפים את עיניהם בתדהמה וחשים כמי שאנוסים כעת לפרסם את כל הידוע להם אודות הרב אלון, זה בדיוק מפני שהיו צריכים לעשות כן בתחילת הדברים. עכשיו תורם לשלם את מחיר הטעות

בכרסום באמינות, ואת מחיר ההתכתשות במרחב שכל כולו דימויים ואין בו עובדות כלל.

 

אם חברי הפורום מחזיקים במידע שהוא מעבר לטענות של תלמיד בודד או שניים, אם הגיעו לידיעתם דיווחים אינה סובלת, היה עליהם לחלוק את המידע עם הציבור אותו ביקשו להזהיר: משלא עשו כן, נפלו לאותה מלכודת מביכה שכדי להיחלץ ממנה הוקם הפורום מלכתחילה: הערצת הרבנים בציבור הדתי. אותה הערצה שתמנע מתלמיד להתלונן כנגד רבו ברבים, אותה הערצה שתגרור תגובות כגון "לא יאומן שרב בישראל עשה ככה וככה", אותה סגידה פסולה ונרצעת לסמכות באשר היא סמכות, אמורה היתה להגן על הפורום וליצור עבורו את ההוקרה הציבורית שבלעדיה מעשיו ואמירותיו ריקים לחלוטין: במלים אחרות, הפורום ביקש ליצור בציבור הדתי מצג לפיו "מילה של עשרות רבנים טובה ממילה של רב אחד".

 

וראו זה פלא, הפעם הפטנט לא עבד. מדוע? דווקא בשל ההימנעות מפרסום. התנהגותו של הפורום בעקבות גל הפרסומים הראשון יצרה מצג כאילו יש בידיו עוד ועוד אינפורמציה ורק טובת המתלוננים מונעת את חשיפתה.

מנגד, מי שאינו נכנע אוטומטית לסמכותה של קבוצת רבנים יכול היה להתרשם שמדובר ברדיפה כוחנית של הרב אלון, בהכפשה ציבורית רבת עוצמה שאין מאחוריה כמעט דבר. למרבה הצער, זה מה שקורה בטריבונלים חשאיים שמתנהגים כאילו הם אינקויזיציה נאורה, מודל שנות האלפיים: מישהו – ואולי גם אנשים רבים מאד – לא מסוגלים להאמין להם.

 

וכאן מגיעות האזהרות שעוד מעט יפורסמו דברים חדשים: האם פתאום אפשר לוותר על פרטיותם של המתלוננים ואחרים המעורבים בפרשה? האם פתאום אירעו עוד דברים איומים ונוראים, מעבר לעובדה שהרב אלון העז להמרות את פי הפורום? האם אין מדובר במאבק כוח ויוקרה, ולא במאבק על האמת? אם השאלות הללו עולות מאליהן, זה מפני שהפורום טעה והטעה את הציבור שאמונו התבקש כשלא פירסם הכל ובבת אחת. כעת, גם אם ייצאו הדברים לאור וכלל הציבור לא ידיר את רגליו מישיבתו של הרב אלון, הפורום יוכל להאשים בכך רק את עצמו.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מוטי אלון
צילום:נועם מושקוביץ
מומלצים