שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המאבק בקווי המהדרין: הטרדות וקללות בטלפון
  רכזת מתנדבים בתנועה הפועלת נגד ההפרדה באוטובוסים וברחובות ירושלים, פרסמה את מספר הטלפון שלה בפליירים ובפייסבוק. התוצאה: עשרות טלפונים של אנשים שמבררים על אופי הפעילות - ומסיימים בנאצות קשות. "ניכר מבטא יידישאי"

  נלחמת נגד קווי המהדרין - ומשלמת בהטרדות טלפוניות בלתי פוסקות. רכזת מתנדבים בתנועה הפועלת נגד קווי האוטובוסים בירושלים בהם מתנהלת הפרדה בין גברים ונשים, ונגד ההפרדה ברחובות שכונת מאה שערים, זכתה בימים האחרונים לעשרות הטרדות טלפוניות ונאצות.

   

  אביטל לבני, רכזת מתנדבים ארצית של תנועת "ישראל חופשית", מנהלת בשבועות האחרונים פעילות אינטנסיבית כנגד מה שהיא מגדירה כ"כל מה שפוגע לאנשים במרחב הציבורי באמצעות כפיה דתית והשתלטות חרדית". במסגרת הפעילות, שנעשית על ידה בהתנדבות וכוללת פיתוח מנהיגות מקומית, הפגנות ודוכני הסברה – פרסמה לבני את מספר הטלפון הנייד שלה בפליירים שונים ובפייסבוק - זאת במטרה לגייס תומכים ופעילים חדשים.

   

  התוצאה לא איחרה לבוא. לצד קהל היעד שאותו ביקשה להשיג, לבני סיפרה ל-ynet על עשרות מתחזים שמנסים לברר על מיקום ואופי הפעילויות הבאות, וממשיכים את השיחה בקללות קשות וב"איחולים" על שלל דברים שעשויים לקרות לה ולמשפחתה. “רוב השיחות מגיעות ממספר חסוי ובהתחלה קשה לזהות אם מדובר בתומך או במתחזה", אמרה.


  הפגנת החילונים במאה שערים. "המספר יישאר גלוי" (צילום: גיל יוחנן)

   

  בחלק אחר של השיחות, מעידה לבני, “ניכר מבטא יידישאי כבד". "המספר שלי גלוי וימשיך להיות גלוי. אנחנו מעין קו פתוח והכל שקוף - לטוב ולרע. עם זאת חשוב שאנשים יידעו מה שקורה כאן ברגע שיוצאים נגד כפיה".

   

  לצד הדברים הקשים, ה"התעניינות" החרדית בפעילות הגיעה לאחרונה גם מצד אחר. לבני מספרת על זוג חרדי שהתקשר לברך על הפעילות נגד האלימות שספגה אישה שהלכה ב"צד הלא נכון" של הרחוב, וטען כי רבים מחבריהם מתנגדים להפרדה, אך אינם יכולים לצאת בגלוי כנגדה.

   

  תנועת "ישראל חופשית" פועלת גם במקומות אחרים בארץ דוגמת חולון (סביב "כולל" שנפתח בבניין של שכונה בסביבה חילונית) ובית שמש (נגד הכוונה לסגור בית ספר חילוני בעיר), אך נדמה כי דווקא בבירת ישראל - עיר שבה רק אחד מתוך שמונה תלמידי כיתה א' הוא חילוני - מאבק החילונים על דמות העיר תופס לאחרונה תאוצה. במקביל, גם החרדים נלחמים על אופיה של העיר, ובין היתר נאבקים על דברים חדשים - כהפרדת הרחובות.

   

  מיקי גיצין, מנכ"ל "ישראל חופשית", אמר ל-ynet כי "האלימות שאנו עדים לה היא הוכחה ניצחת לחשיבות הפעילות שלנו בימים אלה. לא יתכן מצב שבו מיעוט יכפה באופן אלים את אורחות חייו הרדיקליים על הרוב החופשי בישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצעדה האחרונה במאה שערים
  צילום: רן קרן
  המאבק בירושלים מתגבר
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים