שתף קטע נבחר

אלופי משנה יועמדו לדין: השתמשו באופני צה"ל

הפרקליט הצבאי הראשי החליט להגיש כתב אישום חמור נגד שני קצינים בכירים. אחד מהם קיבל לידיו שלושה זוגות אופניים יקרים מצה"ל. הוא שמר אחד מהם לעצמו ומסר שניים אחרים לחבריו. הקונה העביר בתמורה 10 אלף שקל מתקציב יחידתו

השתמשו באופניים של צה"ל, סחרו בתקציבי יחידתם - ויועמדו לדין: ל-ynet נודע כי הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אבי מנדלבליט, החליט להעמיד לדין פלילי שני קצינים בכירים בדרגת אלוף-משנה, לאחר שהשתמשו באופניים שקיבלו מצה"ל באופן אישי, ולא העבירו אותם לחיילים.

 

הפרשה נחקרה ביחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) של מצ"ח מזה מספר חודשים, לאחר שהגיע מידע מודיעיני על שימוש אישי שעשו לכאורה קצינים בכירים, כולם מחיל החימוש, באופניים משוכללים שקיבלו מצה"ל.

 

החקירה העלתה כי אחד הקצינים קיבל לידיו שלושה זוגות אופניים בעלות של כ-1,600 לזוג, שהיו אמורים לשמש עבור יחידתו. במקום זאת, הוא שמר אחד מהם לעצמו ושניים מסר לחבריו - אף הם קצינים בדרגת אלוף משנה.

 

מאחד הקצינים, שלקח את האופניים לביתו, אף דרש האל"מ העברת סכום של עשרת אלפים שקל מתקציב יחידתו. נגד הקצין המוכר ונגד הקונה הוגשו כתבי אישום, בגין עבירות של מרמה, הפרת אמונים, הוצאת רכוש מרשות הצבא והתנהגות שאינה הולמת. נגד הקצין השלישי בפרשה, שקיבל את האופניים ללא תמורה ואף השיבם בשלב מסוים, הוחלט על העמדה לדין משמעתי בלבד.

 

גורם צבאי אמר ל-ynet כי ההחלטה מחמירה מאוד עם הקצינים ושמה עליהם כתם לא הוגן. "אלה הם בכירי חיל החימוש, גם אם נעשתה טעות בשיקול דעת לא צריך לסיים את זה בבית הדין", אמר. "כולם קצינים ותיקים ואי אפשר על כל טעות לערוף ראשים". בדובר צה"ל אישרו את פרטי הידיעה לפיה שניים מהקצינים יועמדו לדין פלילי ואילו חברם ישפט בדין משמעתי.

 

ההחלטה הדרמטית של הפצ"ר לא רק שתפגע בסיכויי הקצינים להתקדם בצה"ל, אלא היא שבה ומציגה את המדיניות הקשה שנוהג צה"ל כנגד קצינים סוררים, גם בדרגות גבוהות. האירוע מצטרף לפרשות תא"ל משה (צ'יקו) תמיר ותא"ל עימאד פארס, שהעומדו לדין, הראשון בבית דין והשני בדין משמעתי - הליכים שבגינם סיימו שירותם בצה"ל. בפרקליטות הצבאית הדגישו כי מקצין בכיר מצופה התנהגות ללא דופי ולא ניתן לעבור לסדר היום כאשר הם חורגים מהפקודות והנורמות.

 

ממשרדם של עו"ד שלומי ציפורי ועו"ד שלומי רכבי, המייצג את אחד הקצינים בפרשה, נמסר בתגובה כי הם טרם קיבלו לידיהם את כתב האישום. "עם קבלתו, נלמד את החומר ונתייחס בהתאם", אמרו.

 

עו"ד אלמוגית אביטל, המייצגת את הקצין השני שהועמד לדין פלילי, מסרה בתגובה: "הסיפור ריק מתוכן. כתב האישום טרם נמסר לידינו ואנחנו נתמודד עימו בשעה שיגיע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(אילוסטרציה)
צילום: Index Open
האלוף מנדלבליט. החלטה דרמטית
צילום: ירון ברנר
מומלצים