שתף קטע נבחר

אסון הבוצה בהונגריה: התושבים חוזרים לכפרים

למרות אזהרות מצד ארגוני איכות סביבה, תושבי מערב הונגריה שבים ליישובים שהוצפו לפני עשרה ימים בתחמוצת אדומה. גם במפעל האלומיניום צפויים לחדש את הפעילות

תושבי הכפרים במערב הונגריה שהוצפו בפסולת רעילה לפני כשבוע וחצי החלו היום (ו') לחזור לבתיהם. במקביל, המפעל שממנו דלפה תחמוצת האלומיניום המסוכנת צפוי לשוב לפעילות.

 

על פי הרשויות המקומיות, גם תושבי הכפר קולונטאר, הסמוך ביותר למפעל האלומיניום, החלו לחזור למקום מגוריהם. חלק מהתושבים פונו מהכפר מיד לאחר הדליפה והיתר עזבו את המקום לפני שבוע, בשל חשש מדליפה נוספת של תחמוצת. מאז, הרשויות בהונגריה הקימו מערך סוללות שאמור להגן על המקום.


ניקוי הרחובות מהתחמוצת הרעילה (צילום: AFP)

 

"כל התנאים מאפשרים לתושבי קולונטאר לשוב לבתיהם", מסרה נציגת הרשויות בהונגריה שדווחה כי לפחות 30 תושבים שבו לכפר יחדיו באוטובוס ואחרים חזרו באופן עצמאי. פירינץ פרקס (84) המתגוררת בכפר סיפרה כי היא שמחה לחזור לביתה: "נולדתי בקולונטאר ואני מתכוונת למות שם, מעולם לא שקלתי לעזוב לצמיתות".

 

עם זאת, אחרים היו פחות נרגשים לשוב אחרי הדליפה, שממנה נהרגו תשעה בני אדם ונפגעו עשרות. תושבים מכפר אחר סיפרו כי הם חוששים ממזג האוויר החורפי.

 "אני לא יודעת כיצד נתמודד עם הקור", אמרה אשה בת 64 שביתה נהרס על ידי הבוצה האדומה.

 

פעילי איכות הסביבה מארגון "גרינפיס" ביקרו את ההחלטה לאפשר לתושבים לשוב לכפרים שנפגעו מהדליפה. הארגון מסר כי ההחלטה היא "חסרת אחריות כיוון שעדיין לא ניתן לקבוע בוודאות מה גרם לאסון".

 

הרשויות ממשיכות לחקור חשד לרשלנות מצד בעלי המפעל שממנו דלף החומר הרעיל. החשד המרכזי הוא שבמפעל לא הקפידו על תקנות בטיחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבוצה האדומה.
צילום: רויטרס
הפינוי לאחר הדליפה.
צילום: רויטרס
מומלצים