שתף קטע נבחר

הפגנה נגד חוק האזרחות: "הפאשיזם צועד באון"

אלפים הפגינו בתל-אביב ונשאו שלטים עליהם נכתב, כי "הקול הוא קול ליברמן, אבל הידיים ידי נתניהו" ו-"ביחד נגן על המרחב הדמוקרטי". הם קראו: "ליברמן ליברמן, גם פשיסט וגם גזען", ו"אהוד, ביבי ואיווט - הפאשיזם משתלט"

המחאה נגד התיקון לחוק האזרחות נמשכת: קרוב ל-6,000 בני-אדם יצאו הערב (שבת) להפגנה מגן מאיר בתל-אביב, במחאה על החוק שאושר בממשלה ביום ראשון.

 

המשתתפים, שצעדו ברחובות תל-אביב, נשאו שלטים עליהם נכתב: "הקול הוא קול ליברמן, אבל הידיים ידי נתניהו", "הפאשיזם צועד באון, הטיהור האתני בגאון" ו-"ביחד נגן על המרחב הדמוקרטי". הם הניפו את דגלי ישראל לצד דגלים אדומים וקראו: "ליברמן ליברמן, גם פשיסט וגם גזען", "אהוד, ביבי ואיווט - הפאשיזם משתלט".

 

בשורה הראשונה של המפגינים היו חברי הכנסת דב חנין ומוחמד ברכה מחד"ש יחד עם ח"כ לשעבר מוסי רז ומזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר. אופנהיימר אמר ל-ynet: "אנחנו כאן למחות עם כל הרחוב נגד המדיניות המסוכנת של הממשלה ובטוחים שגם שרי העבודה יתמכו בה". ח"כ ברכה אמר: "הדמוקרטיה תנצח והגזענות תובס. אין מקום למשחקים של ביבי וליברמן בעניין השלום. הרצון והאינטרס של כולנו הוא שתי מדינות לשני עמים. טרנספר לא יהיה פה".

 

ח"כ דב חנין אמר בהפגנה: "המרחב הדמוקרטי נמצא בסכנה עבור כולנו. הטרנספר הופך להיות מסיוט לתוכנית אופרטיבית ונגד זה אנחנו עומדים כאן. הגל העכור הזה, שהתחיל בערבים, הגיע גם ליהודים שמעיזים לחשוב אחרת". ח"כ חיים אורון תקף את השרים: "רוח רעה מרחפת על פני הארץ, זהו לא החמסין של סוף הקיץ. זו רוח רעה שהשר הרצוג אמר שנמצאת בשולי הממשלה. אם ביבי, ליברמן וישי הם שוליים, אז מי המרכז? אהוד ברק? המרכז הזה הוא ליבה של הממשלה הזו".

 

"הממשלה היא ארגון קיצוני מטורף"

מרב מיכאלי תקפה גם היא את הממשלה: "יש לנו ממשלה שהיא ארגון קיצוני מטורף, שמאיימת על החברה היהודית והערבית, ולהרוס לה את האופי הדמוקרטי שלה. עולם עקום, הפוך ומסוכן. יש לנו ראש ממשלה ושרים שלא מפספסים אף הזדמנות לאיים עלינו בפחד. זוכרים איך ביבי אמר פעם 'הם מפחדים?' אנחנו אומרים לו היום 'אנחנו לא מפחדים'. די להפחיד אותנו".


מדבקות על הפנים (צילום: ירון ברנר)

 

הסופר ספי רכלבסקי, בין הוגי "הצהרת העצמאות מפאשיזם", השתתף גם הוא בהפגנה: "העובדה שמדובר בהפגנה די ספונטנית, שלא פורסמה בתקשורת באופן מסודר קודם לכן ועדיין סחפה אלפים, מדברת בעד עצמה. יש ציבור גדול מאוד שרצונו בדמוקטיה ישראלית. אני שמח שמאות מהמשתתפים חתמו על הכרזת העצמאות מפאשיזם. מדובר במאבק למען שוויון זכויות גמור ולסירוב להיות מדינה המתחזה לישראל".

 

מארגני ההפגנה חילקו מנשרים, שכותרתם: "הצהרת נאמנות של ממשלת ישראל לתושבי הארץ הזו", בהם נכתב בין היתר: "אני מתחייב שלא להפלות או לקפח אף אדם בגלל מוצא, מין לאום, מבטא, צבע, תרבות, מעמד כלכלי או כל דבר אחר. אנחנו דורשים מחברי הממשלה להיות נאמנים לנו ולזכותנו לחיים בכבוד ובטחון, ועם תקווה לעתיד".

 

שוטרים רבים אבטחו את הצעדה ומסוק חג באוויר. חלק מהמפגינים הדביקו על פיהם מדבקה, עליה נכתב: "סותמים לי את הפה". משתתפי ההפגנה צעדו מגן מאיר עד מתחם שרונה, מול משרד הביטחון, ושם ערכו את העצרת. 

 

מיד לאחר אישור התיקון לחוק נערכה הפגנת מחאה בתל-אביב, בה השתתפו אמנים, אנשי רוח ואקדמיה. פרופ' ירון אזרחי אמר בעצרת ביום ראשון: "ישראל מידרדרת מחזון של מדינה דמוקרטית למדינה פשיסטית. או שילדינו יעזבו את המקום הנורא הזה, או שיהיו בבתי סוהר או שיילחמו ברחובות כמו באיראן".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צועדים בתל-אביב
ההפגנה בתל-אביב
צילום: ירון ברנר
שלט נגד החוק
צילום: ירון ברנר
גם דגלים אדומים
צילום: ירון ברנר
מומלצים