שתף קטע נבחר

שאמה חושש שלא ימונה ליו"ר: לא אכנע לטייקונים

חבר הכנסת מהליכוד אמור להחליף בתחילת החודש הבא את אופיר אקוניס, כיו"ר ועדת הכלכלה. אך הוא חושש שהרוטציה לא תתקיים, ולכן שיגר מכתב בו טען: "אעדיף להפסיד את התפקיד, ולא לשתוק בענייני העלאת תמלוגי הגז". לדבריו, הוא לא רוצה להיות סגן שר

הקרב על האמינות: סיעת הליכוד שמרה על שקט תעשייתי מאז הקמת הממשלה, אולם בימים האחרונים המתח בסיעה עלה, בעקבות חששו של ח"כ כרמל שאמה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעדיף להשאיר את מקורבו, ח"כ אופיר אקוניס, בתפקיד יושב ראש ועדת הכלכלה של הכנסת. בתחילת הקדנציה, החליטה סיעת הליכוד כי אקוניס ושאמה יתחלפו ביניהם באמצע הקדנציה, אולם לאחרונה קיבל האחרון איתותים לפיהם נתניהו לא מתכוון לעמוד בסיכומים.

 

אתמול (יום א') שיגר שאמה לכתבים מסר חריף, בו תקף את ההחלטה. בהודעה נכתב, בין היתר: "אין לי ספק כי ב-3 בנובמבר יבוצע חילוף בכיסא יושב ראש ועדת הכלכלה, בהתאם להחלטת סיעת הליכוד והבטחתו של ראש הממשלה אלי. עם כל הכבוד

 לטייקונים ולבעלי האינטרסים הכלכליים, המעדיפים את חבר הכנסת אקוניס על פניי בתפקידי כיושב ראש, הם עדיין לא מנהלים את סיעת הליכוד ובטח שלא את כנסת ישראל".

 

ח"כ שאמה הוסיף: "לא נולדתי יושב ראש ועדת הכלכלה, אך נולדתי וצברתי מספיק אומץ לא להתכופף בפניהם. אעדיף להפסיד את התפקיד, ולא לשתוק בענייני העלאת תמלוגי הגז. ציפיתי ממי שהגן על טייקוני הגז בתירוץ כי הסכמים יש לכבד, ואין משנים את כללי המשחק תוך כדי המשחק, שיהיה לפחות עקבי, גם אם הוא מתקשה להיות הגון".

 

מחר צפויים ח"כ שאמה ונתניהו להיפגש. לדבריו, בכוונתו לדחות כל כוונה למנות אותו לסגן שר התקשורת או לסגן שר הבינוי ושיכון, במקום יו"ר ועדת הכלכלה. לדבריו, "למנות אותי לסגן שר זה לקבור אותי גם פוליטית וגם ציבורית וגם תקשורתית. אין לי כוונה להסכים. היתה החלטת סיעה בתחילת הקדנציה. לפני כחודשיים-שלושה, התחילו שמועות מכיוונו של שעיה סגל, שהתחייב לכל העולם שאני לא אהיה יו"ר ועדת הכלכלה. פניתי לראש הממשלה, הוא אמר שהכל תקין, שיש החלטת סיעה, ואני לא שיניתי את דעתי. אנחנו שבועיים לפני החילופים. מבחינת הנאמנות בקואליציה, אופיר לא יכול לתת שום דבר אחר ממה שאני יכול, לא למדינה ולא לליכוד".

 

ח"כ שאמה החל אתמול לקיים שיחות עם חברי סיעת הליכוד, על מנת לשכנע אותם לתמוך במינויו ליושב ראש הוועדה. אקוניס, מצידו, משוכנע שנתניהו יוכל להעביר בסיעה כל החלטה שירצה, כולל השארתו בתפקיד יו"ר ועדת הכלכלה. "זה יעשה לא טוב בליכוד, וגם לראש הממשלה", אמר ח"כ שאמה. "היחידי שיכול ליהנות כאן זה אקוניס, ואני לא חושב שהוא עד כדי חשוב, לפני האינטרסים האחרים של המדינה. אני לא מרגיש שמגיע לי בוגדנות על הנאמנות שלי".

 

בכירים בליכוד תקפו בחריפות את התנהלותו של נתניהו ואת הכוונה לא לעמוד בהסכם עם שאמה. "זה מסר רע לכל חברי הסיעה שאתה עושה איתם הסכמים", אמר בכיר בליכוד המקורב לנתניהו. "אף אחד

 לא יאמין לראש הממשלה מהיום והלאה, אם הוא משנה את דעתו, למרות שלא קרה שום דבר דרמטי שיצדיק את השארתו של אקוניס בתפקיד, חברי סיעת הליכוד יפסיקו להאמין לנתניהו ולדבריו. בעיית אמינות היא בעיה לא קלה".

 

אם גם שאמה יצטרף אל רשימת הממורמרים של סיעת הליכוד, הרי שקבוצת "מאוכזבי" נתניהו תגדל, בנוסף לחברי האגף הימני בתנועה, חברי הכנסת דני דנון, ציפי חוטובלי יריב לוין וחברים נוספים, בהם שרים. "זה לא סימן טוב", אמר בכיר בליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאמה. יו"ר ועדה מ-3 בנובמבר?
אקוניס. מקורב לנתניהו
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. יעמוד במילה?
צילום: חגי אהרון
מומלצים