שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשד: פסיכיאטר סידר לחרדים הטבות במיליונים
  פרסום ראשון: פסיכיאטר בכיר אישר כי עשרות תלמידי ישיבות סובלים מבעיות נפשיות, כתוצאה ממתן האישורים קיבלו החרדים גימלה מהביטוח הלאומי. הפרשה החלה לפני שבוע, אז נעצר "מאכער" חרדי. מעצרו של הפסיכיאטר הוארך ב-4 ימים

  פסיכיאטר בכיר חשוד כי העניק אישורים מזויפים לתלמידי ישיבות, שסייעו להם להונות את הביטוח הלאומי במיליונים: ל-ynet נודע כי על-פי החשד, פסיכיאטר בכיר במשרד הבריאות העניק תעודות רפואיות, באמצעותן הוצאו במרמה מיליונים שקלים מהביטוח הלאומי. חלק "מהמטופלים" הם תלמידי ישיבות, שקיבלו הכנסה חודשית. היום (ב') האריך בית המשפט השלום בראשון-לציון את מעצרו בארבעה ימים.

   

  מדובר בהמשכה של פרשה שהתפוצצה בשבוע שעבר על-ידי חוקרי היחידה הכלכלית, בה נעצר "מאכער" חרדי - שדאג להביא את הלקוחות לאותו פסיכיאטר. על פי החשד, האיש הגיש עבור אנשים אחרים עשרות תביעות כוזבות בגין נכות כללית וליקויים פסיכיאטריים.

   

  צוות החקירה ביחידה הכלכלית, בראשותה של רב-פקד לימור חקק, עקב בחודשים האחרונים אחר החשודים - לאחר שהתקבל מידע כי תלמידי ישיבות מקבלים גימלה חודשית מהמדינה, בשל בעיות נפשיות לכאורה.

   

  על-פי החשד הפסיכיאטר העניק לפונים אליו מסמכים, ובהם חוות דעת רפואית המצביעה את בעיות נפשיות. במשטרה חושדים כי הפסיכיאטר ידע כי המסמכים ישמשו להונאת הביטוח הלאומי וכי בתמורה לחוות דעת אלה הוא קיבל תגמול מה"מאעכר" בדרכים שונות. הפסיכיאטר חשוד בעבירות של קבלת דבר במרמה, קשירת קשר לביצוע פשע וזיוף בנסיבות מחמירות.

   

  המאכער קיבל אחוזים - והעביר לפסיכיאטר

  במהלך החודשים בהם ביצעה היחידה הכלכלית חקירה סמויה, התבררה שיטת העבודה של החשודים. המאעכר, שהיה בעל קשרים באוכלוסייה החרדית, איתר בחורי ישיבה והציע להם לקבל קצבה חודשית מהביטוח הלאומי, על סעיף נפשי. הוא הביא לירושלים את אותם "מטופלים", והפסיכיאטר היה מעניק להם חוות דעת, לפיה הם סובלים מהפרעה נפשית.

   

  בעזרת חוות דעת זו ובאמצעות המאכער, היו מגישים החרדים תביעה לביטוח הלאומי, שיכיר בהם כנכים. לרוב, הם היו זוכים לקצבה חודשית של כמה אלפי שקלים, אשר ממנה היו מפרישים אחוזים למאכער. הוא עצמו דאג להעביר, לפי החשד, תמורה כספית לאותו פסיכיאטר.

   

  כאמור, המאעכר נעצר בשבוע שעבר ובמקביל החלו ביחידה הכלכלית לבסס את החשדות נגד הפסיכיאטר, על ידי גביית עדויות מאותם "מטופלים". מהחשבון שעשו עד כה ביחידה, הם העריכו את סכום ההונאה נכון לעכשיו בכ-2.5 מיליון שקלים. עם זאת, במשטרה מעריכים כי ישנם אנשים נוספים שניצלו את ה"קומבינה", כדי להוציא כספים במרמה מהביטוח הלאומי.

   

  הפסיכיאטר עצמו לא ידע שהוא נתון תחת מעקב סמוי. בשבוע שעבר, בעת שבוצעו המעצרים הראשוניים, הוא יצא להפלגה בחו"ל. אתמול, עם שובו לישראל, נעצר על ידי בלשי היחידה הכלכלית ונחקר במשך שעות ארוכות. הוא מכחיש את החשדות המיוחסים לו, אך במשטרה טוענים כי יש בידם ראיות חזקות, הקושרות אותו לסיפור.

   

  גורמים במשטרה אמרו: "האיש ניצל את מעמדו הרם במשרד הבריאות והעניק חוות דעת רפואיות שאיתן קשה להתווכח. כשאדם כזה חותם לך על חוות דעת רפואית, קשה מאוד לרופאים בביטוח הלאומי לערער עליה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  הונו את הביטוח הלאומי. ארכיון
  צילום: מאיר פרטוש
  סייע לעשרות תלמידי ישיבות (אילוסטרציה)
  צילום: AFP
  מומלצים