שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  התוכנית: לייער את באר שבע

  עיריית באר שבע יוצאת למבצע "עיר-יער" במסגרתו יינטעו אלפי עצים המתאימים לאקלים האזורי. המטרה: הורדת הטמפרטורה, ניקוי האוויר, צימצום הפשיעה אך בעיקר - לתת גם לתושבי המדבר קצת "ירוק בעיניים"

  אם תשאלו כל באר-שבעי מה בדיוק חסר בעיר - רוב הסיכויים שיאמר בלי היסוס: "ירוק. חסר לי ירוק בעיניים". סיור קצר בבאר שבע יגלה שחסרות לה פינות חמד ירוקות ופארקים ועצים. באר שבע היא בעיני רבים עדיין עיר של מדבר, אך יש מי שנחושים לשנות את המצב. העירייה יצאה לאחרונה במבצע לייעור העיר, ובכוונתה לנטוע 5,000 עצים בשנה.

   

  התקציב למבצע "עיר-יער" הוא כ-5 מיליון שקלים בשנה, והוא גוייס מתרומות של JNF אוסטרליה, ו"קרן ברכות". כבר השנה אמורים להתחיל בתכנון מפורט לייעור של שלושה מתחמים, ביניהם מתחם הכניסה לשכונת רמות ומתחם תחנת הרכבת הישנה בשכונה ג'. לקראת סוף השנה יחלו ביצוע העבודות. במתחם התחנה בלבד יושקעו 900 אלף שקלי לפיתוח העירוני וצפויים להינטע 800 עצי חורש טבעי.

   

  בעיר טוענים שהסיבות אינן רק אסתטיות: אזור תחנת הרכבת למשל ידוע כמקום שלא נעים לשוטט בו לבד בלילות. נטיעות עצים ופיתוח פארקים מצמצמים, כך טוענים המחקרים, את שיעורי הפשיעה. בשכונות מגורים שיש בהן עצים שיעורי הפשיעה נמוכים יותר לעומת שכונות ללא עצים.

   

  סיבה נוספת לנטיעת העצים היא סביבתית: עץ בוגר שמטיל צל מפחית את הטמפרטורה בסביבתו ב-2 עד 5 מעלות צלזיוס. הוא משפר את איכות האוויר, סופח מזהמים עירוניים ומעודד הליכה ופעילות גופנית שמעלה את תוחלת החיים באזור. והוא גם מפחית רעש.

   

  "ירוק בעיניים זה הדבר הכי חשוב בעיני, בעיקר כי אנחנו במדבר", אומר יושב ראש ועד שכונת רמות, ראובן עמית. "בעקבות משבר המים הגינות התייבשו ואנשים מחפשים את הירוק. מיזם ייעור העיר הוא מצויין, אבל צריך גם לשמור על הקיים.

   

  בשכונה ג' הוותיקה, עתידים לטעת 400 עצים בעלות של 300 אלף שקלים. הפעיל השכונתי שמעון פינטו סבור שיחד עם הייעור צריכים להשקיע גם בתשתיות העירוניות. "כולם רוצים לגור בסביבה ירוקה". אמר, "אבל יש בעיות מעבר לירוק: תשתיות, כבישים ושטחים ציבוריים מוזנחים. מה יעזור הייעור כאשר לצעירים בשכונה ג' אין מתקני משחקים ראויים או מקומות להסתובב בהם. מה החוכמה לעשות יער ולצבוע את השכונה בירוק כאשר התשתיות רעועות? מדובר בהזנחה של שנים".

   

  בשונה מערים אחרות, מבצע "עיר-יער" בבאר שבע הצריך היערכות מיוחדת, משום שהעיר הדרומית אינה יכולה לארח כל עץ רענן. העצים שיינטעו בבאר שבע צריכים להיות מותאמים במיוחד לתנאי האקלים המיוחדים של האזור. התוכנית הלא לטעת עצים כגון אשל הפארקים, תמר מצוי, סיגלון, שיטת הנגב ועוד. עצים אלה מתאימים לאקלים המקומי - חום קיצוני, ולעיתים מכות קור.

   

  "בהתאם לחזון החדש של העיר באר שבע לעיצוב המרחב הציבורי, אנו יוצאים לדרך עם תוכנית נווה המדבר שבמסגרתה מתחמי 'עיר-יער'", אמר ראש העיר רוביק דנילוביץ'. "אני תקווה שערים ויישובים נוספים ברחבי מדינת ישראל, ילכו בעקבותינו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בלי ירוק. צומת בבאר שבע
  צילום: צביקה כהן
  הדמייה של הצומת בתום המבצע
  צילום: צביקה כהן
  מומלצים