שתף קטע נבחר

נתניהו שוב מתקפל: נאמנות גם ליהודים

חוק "בלי נאמנות אין אזרחות" שעורר סערה בישראל ובעולם ישונה לאור הלחץ - וגם יהודים שיעלו לארץ מתוקף חוק השבות יחויבו להישבע אמונים ל"מדינה יהודית ודמוקרטית". כך הנחה ראש הממשלה את שר המשפטים

בנימין נתניהו שוב נכנע ללחץ: הצעת התיקון לחוק האזרחות תשונה כך שהוא יחול גם על יהודים. ראש הממשלה הנחה היום (ב') את שר המשפטים, יעקב נאמן, להכין הצעת חוק ממשלתית שתחול גם על יהודים שיקבלו אזרחות ישראלית מכוח חוק השבות. בינתיים, הבהירו ביהדות התורה כי רוח היוזמה אינה מקובלת עליהם, וכינו אותה "שטות של נתניהו".

 

תיקון לחוק האזרחות עורר סערה גדולה בשבועות האחרונים. לפי ההצעה המקורית, ברוח דרישתה של ישראל ביתנו, יידרשו כל מבקשי אזרחות ישראלית להישבע גם ל"מדינה יהודית ודמוקרטית" ולא רק ל"מדינת ישראל".

 

גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו כי כבר בישיבת הממשלה שבה אושר התיקון, הוא הביע תמיכה עקרונית לחייב גם יהודים להישבע באותו נוסח של יתר האזרחים. "עקב הסתייגות שהעלה השר יולי אדלשטיין, ביקש ראש הממשלה כבר באותה הישיבה משר המשפטים לבחון את הנושא בנפרד. לאחרונה, לאחר בחינה נוספת, הנחה אותו להתקדם לכדי גיבוש הצעת חוק ממשלתית".

 

התיקון שאותו הנחה נתניהו לבצע הוא ברוח הצעה שהעלה בשבועות האחרונים השר נאמן עצמו. נוסח זה הוצע גם על-ידי משפטנים שהתראיינו בנושא ל-ynet. "ניתן לדרוש נאמנות ממצטרפים חדשים אל המדינה, אבל כדי שהצעת החוק המועלית לא תהיה גזענית - יש לדרוש הצהרת נאמנות זו מכל מי שרוצה להתאזרח, כולל יהודים", הסביר פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

גם ב"ליגה נגד השמצה" האמריקנית תמכו בהחלת השבועה על יהודים ואמרו כי כך, יהיה הדבר "ברוח עקרונות השיוויון של מייסדי מדינת ישראל".

 

בשיאו של גל המחאה האזרחית נגד החוק החדש, יצאו בשבת האחרונה כ-6,000 בני-אדם להפגנה בתל-אביב. המשתתפים נשאו שלטים עליהם נכתב: "הקול הוא קול ליברמן, אבל הידיים ידי נתניהו", "הפאשיזם צועד באון, הטיהור האתני בגאון" ו-"ביחד נגן על המרחב הדמוקרטי". הם הניפו את דגלי ישראל לצד דגלים אדומים וקראו: "ליברמן ליברמן, גם פשיסט וגם גזען", "אהוד, ביבי ואיווט - הפאשיזם משתלט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. שינוי בתוכנית
צילום: AP
השר נאמן. יכין הצעת חוק בדומה לזו שהציע
צילום: ירון ברנר
מומלצים