שתף קטע נבחר

גפני נגד נאמנות יהודית: "שטויות של נתניהו"

אחרי גל מחאה וביקורת, החליט ראש הממשלה לתקן את חוק האזרחות כך שגם יהודים יישבעו אמונים ל"מדינה יהודית ודמוקרטית". ביהדות התורה מתנגדים, בקדימה ממהרים לתקוף את הזיגזג של נתניהו, ואת העבודה והערבים זה ממש לא מרשים: "לא צריך להתחרות בפשיזם של ליברמן"

ראש הממשלה הודיע אמש (יום ב') על החלטתו לחייב גם יהודים שיבקשו אזרחות ישראלית להישבע אמונים ל"מדינה יהודית ודמוקרטית", אבל גם יוזמת התיקון לא מצליחה לרכך את הביקורת הנוקבת. הפעם היא מגיעה מכיוון החרדים, שעל-פי מתווה התיקון יידרשו גם הם לשאת את השבועה.

 

''במקום שראש הממשלה יעסוק בבעיות האמיתיות של אזרחי המדינה, כמו מצוקת הדיור, הוא עוסק בשטויות", תקף בחריפות ח"כ משה גפני מיהדות התורה, החברה בקואליציה של נתניהו. "ההצהרה הזו לא תועיל בשום דבר למדינה או לאזרחיה. אני מתנגד לה ומקווה שלא יימצא לכך רוב".


ליברמן בממשלה. "אין סיבה להתחרות בפשיזם שלו" (צילום: AP)

 

השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, שיחד עם שרי העבודה האחרים הצליח להביך את השר אהוד ברק בסוגייה - אמר כי "התיקון, לפיו גם יהודים העולים לישראל יישבעו אמונים למדינה יהודית ודמוקרטית, אינו ממזער את הנזק הנגרם ממנו לתדמיתה של ישראל בזירה הבינלאומית וליחסי יהודים-ערבים".

 

אל עמדתו של גפני הצטרף מן הצד השני ח"כ אחמד טיבי מרע"ם-תע"ל.

 "הרעיון רע במקורו. אין לו מקום בנוסח הזה וגם לא בשל ליברמן כי אין סיבה להתחרות בפשיזם שלו. כפיית זהות ערכית או רעיונית, על ערבים ועל יהודים כאחד, היא מיותרת לחלוטין".

 

טיבי הדגיש כי היוזמה, גם במתכונתה הנוכחית, "היא תכתיב מיותר וניסיון לכפות אידיאולוגיה שיהודים וערבים חייבים להתנגד לו בתוקף".

 

"שנתניהו ישלים את ההתקפלות ויסיר את ההצעה"

מי שנותר גם הוא אדיש לנוכח השינוי הוא יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה: "ההצעה לא מעלה ולא מורידה מחומרת החוק. הוא נשאר גזעני, כי הוא דורש מהפלסטינים להשפיל את עצמם ולהישבע אמונים למדינה היהודית".

 

זחאלקה ציין כי "ברור שלרוב המכריע של היהודים לא תהיה בעיה להישבע אמונים, אבל מעניין מה היה קורה אם מדינה כלשהי הייתה כופה על יהודים להצהיר אמונים לאידיאולוגיה נוצרית או מוסלמית. אז כל חסידי החוק היו מואשמים באנטישמיות", האשים - וקרא לנתניהו לבטל את ההצעה כליל.

 

ח"כ שלמה מולה מקדימה אמר בעקבות השינוי מאמש כי "שוב אנו רואים את הזיגזג של ראש הממשלה, שעכשיו רוצה להחיל את חוק חוק האזרחות גם על זכאי חוק השבות ובכך לפגוע בערכי היסוד של מגילת העצמאות. כדאי מאוד שנתניהו יתחיל לתפקד כמנהיג, ויפסיק להיגרר אחרי הדמגוגיה של ליברמן".


ההפגנה במוצאי שבת בתל-אביב (צילום: ירון ברנר)

 

חברו למפלגה, ח"כ יוחנן פלסנר, אמר: "רגע לפני שנתניהו ייכנע שוב, והפעם לשותפיו החרדים שצפויים להתנגד להחלת שבועת הנאמנות גם על יהודים, אני קורא לו להשלים את מהלך ההתקפלות מהתיקון המטופש לחוק האזרחות ולהסירו מסדר היום. כך יתמזער הנזק הכבד שכבר נגרם לשמה הטוב של מדינת ישראל, בשל חוק נטול תועלת מוחשית".

 

נתניהו: יש הסכמה סביב הזהות היהודית והדמוקרטית

אחרי עוד ביקורת בעקבות שינוי בעמדתו, נתניהו אמר אמש: "אנו מצפים מכל מי שרוצה להצטרף כאזרח ישראלי, שיכיר בהיותה של ישראל מדינת הלאום היהודית ומדינה דמוקרטית. יש הסכמה רחבה בציבור הישראלי סביב זהותה היהודית והדמוקרטית של המדינה. וזה לא מקרי. מדינת ישראל לא נוסדה סתם כך כעוד מדינה. היא נוסדה כמדינה הריבונית של העם היהודי במולדתו ההיסטורית וכמדינה דמוקרטית שכל אזרחיה, היהודים והלא יהודים, נהנים משוויון זכויות אזרחי מלא".

 

גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו אמש כי כבר בישיבת הממשלה שבה אושר התיקון, הוא הביע תמיכה עקרונית לחייב גם יהודים להישבע באותו נוסח של יתר האזרחים.

"עקב הסתייגות שהעלה השר יולי אדלשטיין, ביקש ראש הממשלה כבר באותה הישיבה משר המשפטים לבחון את הנושא בנפרד. לאחרונה, לאחר בחינה נוספת, הנחה אותו להתקדם לכדי גיבוש הצעת חוק ממשלתית".

 

בשיאו של גל המחאה האזרחית נגד החוק החדש, יצאו בשבת האחרונה כ-6,000 בני-אדם להפגנה בתל-אביב. המשתתפים נשאו שלטים עליהם נכתב: "הקול הוא קול ליברמן, אבל הידיים ידי נתניהו", "הפאשיזם צועד באון, הטיהור האתני בגאון" ו-"ביחד נגן על המרחב הדמוקרטי". הם הניפו את דגלי ישראל לצד דגלים אדומים וקראו: "ליברמן ליברמן, גם פשיסט וגם גזען", "אהוד, ביבי ואיווט - הפאשיזם משתלט".


פורסם לראשונה 18/10/2010 21:09

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אטילה שומפלבי ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ גפני. "מקווה שלא יהיה רוב"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ טיבי. "רעיון רע במקורו"
צילום: AP
נתניהו. הסכמה רחבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים