שתף קטע נבחר

ניו יורק: 4 הורשעו בניסיון לפוצץ בית כנסת

חבר המושבעים לא השתכנע שסוכן הסמוי הניע את מזימת הג'יהאד שכללה ניסיון ליירט מטוסים צבאיים, והארבעה עשויים להישלח למאסרי עולם. התובע: "אנחנו בטוחים יותר היום"

בית המשפט הפדרלי במנהטן הרשיע הערב (יום ב') ארבעה נאשמים בניסיון לבצע פיגוע בבית כנסת בניו יורק, ובתכנון ליירט מטוסים צבאיים. הנאשמים נחשפו בזכות פעילותו של סוכן חסוי של ה-FBI, שלטענת פרקליטי הארבעה הוא שהוביל אותם לביצוע המעשים.

 

הארבעה, שנעצרו בחודש מאי האחרון במבצע מיוחד של הבולשת הפדרלית (FBI), הם ג'יימס קרומיטי (43), אונטה ויליאמס (34) ודיוויד ויליאמס (29) - והמהגר מהאיטי לאגר פיין (28). הם נתפסו כשהניחו שני מטעני דמה בשני כלי רכב שחנו מחוץ לבית כנסת ולמרכז תרבות יהודי בניו יורק. הם עשויים להישלח למאסר עולם בעקבות ההרשעה בסעיפי האישום החמורים. 

 

בנוסף למזימה לפוצץ את בית הכנסת, הורשעו חברי החולייה כי תכננו ליירט מטוסים צבאיים סמוך לבסיס חיל האוויר במדינת ניו יורק באמצעות טילי קרקע-אוויר."אנו בטוחים יותר היום, בעקבות ההרשעות הללו", אמר התובע במשפט, פריט בהרהרה.

 

אחרי מעצרם התברר שהארבעה היו נתונים למעקב של ה-FBI במשך שנה, במהלכה סיפקו להם סוכני ביטחון חומרי נפץ מזויפים והדריכו אותם כיצד ליירט מטוסי צבא בבסיסים אמריקניים.

 

הסוכן הסמוי פגש בנאשם הראשי, קרומיטי, במסגד בניו יורק בשנת 2008. הוא שכנע אותו כי הוא שליח של ארגון טרור הפועל בפקיסטן, ומעוניין לממן "מלחמת קודש" על אדמת ארצות הברית. לטענת התביעה, קרומיטי הביע עניין במשימה, ואף העלה בעצמו את הרעיון לפוצץ את בית הכנסת. בנוסף, הוא מיהר לגייס שותפים נוספים - שלושת הנאשמים האחרים שהורשעו עמו.

 

התביעה במשפט טענה כי הארבעה פעלו מתוך אמונה "אנטי-יהודית", ורצו לקחת חלק ב"ג'יהאד".

פרקליטיהם של הנאשמים טענו מנגד כי הארבעה הונעו על ידי סוכן סמוי מטעם הבולשת הפדרלית שפעל בקרבם, ולכן אינם נושאים באחריות למעשים.

 

עם זאת, חלק גדול מהמשפט כלל האזנה לעשרות שעות של הקלטות  בהן נשמעים הנאשמים מצהירים כי הם רוצים "למוטט את ארצות הברית". "תאמין לי, אפשר לעשות את זה עם המוסלמים 'הרגילים' כאן", נשמע קולו של קרומיטי בשיחה עם הסוכן. בהמשך התלונן המחבל על המעורבות הצבאית של ארה"ב במזרח התיכון. "מה נוכל לעשות כדי לעצור את זה? אנחנו צריכים להתחיל את זה כן, אתה מבין? אני אהרוג עשרה מיליון (יהודים) לפני שאהרוג מוסלמי אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנאשם המרכזי. קרומיטי
צילום: AP
מומלצים