שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הקיץ מתעקש להישאר - הכנרת לא מתאוששת

מתחילת אוקטובר ירד המפלס ב-12.5 ס"מ והוא ממשיך לרדת בקצב ממוצע של חצי ס"מ ליום - בגלל האידוי המהיר והצריכה המוגברת עקב מזג האוויר. ברשות המים מעריכים שהמפלס ימשיך במגמת ירידה גם בנובמבר ואולי אף בדצמבר

החום שמתעקש להישאר והחורף שמבושש להגיע אינם מטיבים עם מצבה של הכנרת. בשנים קודמות המפלס החל לעלות כבר בסוף אוקטובר, אך השנה התמונה אינה מעודדת.

 

מתחילת החודש ירד המפלס ב-12.5 ס"מ והוא ממשיך לרדת בקצב ממוצע של חצי ס"מ ליום. ברשות המים מעריכים שהמפלס ימשיך במגמת ירידה גם בנובמבר ואולי אף בדצמבר.

 

ברשות מציינים כי לכנרת חסרים כיום חמישה מטרים שלמים כדי להתמלא, שהם 825 מיליארד ליטר של מים. המפלס עומד כעת 80 ס"מ מתחת לקו האדום התחתון. ברשות מעריכים שעד סוף השנה יגיע המפלס קרוב לרום של 214 מ' מתחת לפני הים - 87 ס"מ גבוה יותר מהמפלס הנמוך ההיסטורי שנקבע בדצמבר 2001. ברשות שותפים לתקווה של רבים בישראל שהגשמים ימהרו להגיע, ולא תחזור על עצמה התמונה מ-2008 - שנה של בצורת חריפה - אז המשיך המפלס את מגמת הירידה עד 29 בדצמבר.

 

הם מציינים כי אחרי רצף של שש שנים שהיו מעוטות גשמים - ולעיתים אף שחונות - מאגרי המים העיקריים של המדינה נותרו ללא עתודות מים וכל עיכוב במילוי רק מחמיר את מצבם. יתרה מזאת: גלי השרב - כמו זה שצפוי להתחיל שוב מחר - רק מגבירים את קצב ההתאדות וצריכת המים של הציבור.

 

מידה מסויימת של נחמה מוצאים ברשות בעובדה שבין ספטמבר 2009 ועד אוקטובר השנה, רשמה הכנרת עלייה יחסית במפלס - לראשונה מזה חמש שנים. מפלס הכנרת היה גבוה בתחילת אוקטובר ב-56 ס"מ לעומת המפלס בתקופה המקבילה אשתקד.

 

ועדיין, ברשות נמנעים מלכנות זאת "עלייה במפלס" ומדגישים שהשינוי לעומת השנים הקודמות מקורו בהגברת ההתפלה ובניהול נכון של משטר השאיבות מהימה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנרת. מתייבשת
צילום: יוסי ארן
מומלצים