שתף קטע נבחר

סערה במכללת תל-חי: הנכבה בלוח השנה

ביומן שחולק לתלמידי המכללה בצפון צוין בחגיגיות גם "יום הזיכרון לחללי אירועי אוקטובר". לדברי אחד הסטודנטים, "זו חוצפה ובושה למדינה, מה הלאה? מלחמת ששת הימים תצוין כיום הכיבוש הלאומי?". אגודת הסטודנטים: תקלה מצערת

יוסף טרומפלדור מתהפך בקברו: סטודנטים במכללת תל-חי גילו היום (ד') כי לוח השנה של אגודת הסטודנטים כולל אירועים ומועדים חגיגיים בהם גם "יום הנכבה", "יום האדמה", ו"יום הזיכרון לחללי ארועי אוקטובר". הסטודנטים הזועמים החזירו בתגובה את תעודות הסטודנט שברשותם וטענו: "לא ייתכן שדווקא ביישוב שהפך לסמל הציונות מקדשים את סמליהם של אויבי ישראל".

 


אל תעשו תוכניות ל-15 במאי. באגודה הודו כי מדובר ב"תקלה מצערת"

 

כמדי שנה, עם פתיחת שנת הלימודים, ניגשו אלפי הסטודנטים למשרדי האגודה לקבל את השי לשנת הלימודים שכלל בין היתר יומן חדש ומהודר לרווחת הסטודנט. "ישבתי עם חברים בשיעור ומתוך שעמום דפדפנו ביומן. לפתע הגענו לעמודה שעליה מתנוסס בגאווה כיתוב של יום הנכבה כאילו מדובר בראש השנה או ערב פסח", מספר אחד הסטודנטים. "מרוב שזה היה הזוי, בהתחלה לא הבנו במה מדובר".  

 


 

"בושה למדינה". היומן של אגודת הסטודנטים במכללת תל-חי

 

לטענת הסטודנטים לא מדובר בטעות אלא באמירה מכוונת, מכיוון שמתחת לכיתוב יום הנכבה צוינה גם אמרתו של נלסון מנדלה: "להיות חופשי זה לא בהכרח לא להיות כבול או לא מאחורי סורג ובריח אלא לחיות בדרך שמכבדת אותך ואת הסובבים אותך".

 

"כסטודנטים אין לנו בעיה עם זהות פוליטית על כל גווניה וכמובן שלוח השנה צריך לכלול גם את מועדי כל הדתות", הבהיר הסטודנט, "אך ציון של יום הנכבה או יום הזכרון לחללי ארועי אוקטובר זו חוצפה ובושה למדינה. מה הלאה? מלחמת ששת הימים תצוין כיום הכיבוש הלאומי"? לדבריו, "אולי יש כאלה במכללה שמתביישים בזהות הציונית שלנו, אך אנחנו גאים בכך שאנחנו לומדים ביישוב של טרומפלדור".

 

אגודת הסטודנטים: היומן הופק על-ידי גוף חיצוני

בתגובה מסר דיקן הסטודנטים במכללה, ד"ר זאב גרינברג, כי במכללה רואים את האירוע בחומרה. "מבירור שנערך עם יו"ר האגודה מתברר כי הוא לא ידע על הכנסת תאריכים אלה ליומן", מסר גרינברג. "הובהר לאגודת הסטודנטים, כי אם אירוע חמור שכזה יקרה פעם נוספת,

המכללה תפסיק את שיתוף הפעולה והתמיכה באגודה".

 

באגודת הסטודנטים הביעו צער על "התקלה המצערת" והוסיפו כי "כאגודת סטודנטים אנו מייצגים את כלל הסטודנטים במכללה, ערבים ויהודים כאחד, ולכן היה חשוב לנו לציין את החגים של כלל הסטודנטים הלומדים במכללה". באגודה טענו כי היומן הופק על-ידי גוף חיצוני שראה לנכון לציין את יום הנכבה ואירועי אוקטובר, למרות האיסור שהטילה עליו אגודת הסטודנטים לפרסם זאת.

 

מהאגודה נמסר עוד כי היא "מעודדת ריבוי דעות ופלורליזם בתנאי שהן חיוביות ומכבדות את האחר. יום הנכבה הוא יום שמציין את הקמת מדינת ישראל כאסון והוא כנגד הקמת המדינה, ולכן האגודה אינה מזדהה עם יום זה, היוצר סכסוך ופירוד מיותרים ומצרה על הכנסתו ליומן".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום האדמה של הסטודנטים בתל חי
גאים ללמוד ביישוב של טרומפלדור
צילום: אביהו שפירא
מומלצים