שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: מה עושים כשהילד לא רוצה לחלוק?

שאלה:

שלום, בני בן שנתיים וחצי. יש לו אח בן 8 חודשים. בגדול אפשר להגיד שהוא לא אוהב לחלוק. אם יש לו צעצוע, הוא כמעט אף פעם לא יציע לחבר או לאח שלו לשחק איתו (וכל הואוריציות על זה - נוסע על הבימבה בגינה וחבר מבקש - לא ירצה לתת וכו'). השאלה היא - האם תמיד לבקש ממנו לחלוק ולעודד אותו לכך או שלפעמים לשאול אותו ואם הוא אומר שלא רוצה, אז לא לנסות לשכנע? האם לעודד לחלוק? תודה, מעין.

 

תשובה:

הי מעין, אני מבינה את הרצון שלך ללמד את הילד לתת ולחלוק. "תן וקח" זו מיומנות חברתית חשובה. ילדים לומדים לחלוק או מדוגמא אישית או מחוויה אישית.

 

דוגמא אישית: ילד שגדל בבית שבו ההורים חולקים ונותנים מקבל מהם דוגמא אישית ובדרך כלל מאמץ את ההתנהגות אותה למד בבית - לחיים שלו. לכן, ממליצה לכם לבדוק עד כמה אתם המבוגרים חולקים ומאפשרים לו ללמוד באמצעותכם.

 

חוויה אישית: כאשר ילד נמצא עם חברים הוא לומד באמצעותם איך זה מרגיש כשנותנים לי ואיך זה מרגיש כשלא נותנים לי. הוא גם לומד ומבין שיש בחיים "תן וקח". אם הוא לא ייתן הוא גם לא יקבל ואת זה ילדים קולטים די מהר.

 

לכן, ההמלצה שלי אליכם היא לתת לו הרגשה שהוא זה שמחליט / קובע וגם נושא בתוצאות. לא להכריח אותו. אם יש לו צעצוע שהוא רק שלו - אתם יכולים לבקש ממנו להתחלק, אבל לכבד את הסירוב שלו. במידה והוא יהיה מוכן להתחלק – שבחו אותו ואמרו לו שאתם מעריכים את העובדה שלמרות שהוא מאוד אוהב את הצעצוע הוא היה מוכן לתת ולשמח ילד אחר.

 

דבר נוסף: חשוב לזכור שהוא רק בן שנתיים וחצי. יתכן שכרגע הוא לא מוכן להתחלק כי בכך הוא למד שהוא מקבל הרבה בקשות ותחנונים, כלומר מקבל הרבה תשומת לב. מה דעתך?

 

  • השיבה: ענת אשד M.Ed - יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים