שתף קטע נבחר

זועבי נגד השר: כבוד המשפחה? עליונות תרבותית

השר לביטחון פנים אהרונוביץ' אמר כי מניעת רצח על "כבוד המשפחה" מתבצעת על-ידי שינוי תרבות. חברת הכנסת מבל"ד זועמת: "במקום שיכריז מלחמה על הפשע שחוגג ברחוב הערבי בגלל התרפסות המשטרה, הוא מתנער". ועד ההורים בלוד הכריז על שביתה

השר לביטחון פנים אמר בעקבות הרצח בשלישי החודש בלוד, שאכיפה מוגברת לא תמנע רצח "על כבוד המשפחה" והתסיס את הח"כים הערבים: השר יצחק אהרונוביץ' טען היום (ד') שוב כי "מניעת רצח, בעיקר מסוג 'כבוד המשפחה' מתבצעת על ידי שינוי תרבות, חינוך, משפט מרתיע, הכנסת רשויות רווחה ושיפור תשתיות".

 

אהרונוביץ' הנחה בעקבות רצח עביר אבו-קטיפן, להגביר את הנוכחות המשטרתית בלוד ולקיים בעיר מבצעי איסוף נשק מהאזרחים. בתחילת החודש, לאחר שני מקרי הרצח הקודמים, כבר הוצבו פלוגת מג"ב ושוטרי יס"מ בעיר, על-מנת לשמור על הסדר.

 

ח"כ חנין זועבי זעמה על דבריו של השר לביטחון פנים ותקפה אותו בחריפות: "מה שעושה אהרונוביץ' הוא ההפך מנטילת אחריות. במקום שיכריז מלחמה על הפשע שחוגג ברחוב הערבי בגלל התרפסות המשטרה, הוא מתנער באופן מוצהר מאחריותו האישית. האם התרבות במגזר היהודי מונעת רצח? האם התרבות האמריקנית מונעת פשע בניו יורק? לא מדובר

 רק בהפקרות המשטרה לחייהם של אזרחים, אלא מדובר גם בעליונות תרבותית שניתן רק לרחם עליה. על איזה חינוך ותשתיות מדבר השר, הרי גם אלה הן באחריות מוסדות השלטון".

 

היא אמר כי זו חובתה של המשטרה לתפוס עבריינים, לאסוף נשק, ולאכוף סדר וביטחון אזרחי, כאשר העונש הוא הכלי המרכזי להרתעה. "אם השר האחראי לא יכולה לעשות זאת, אז שיתפטר. יחד עם זאת, זוהי חובתה האנושית והאזרחית של החברה הערבית לשתף פעולה עם המשטרה בעניינים אלה. לא ניתן להתעלם ממערך של ערכים ונורמות של שתיקה, שמספקים מטריה לגיטימית לפשע הנתעב והשפל הזה. חינוך לערכים, לזכויות ומעמד האישה, לשיווין בין גברים לבין נשים, הוא חובה מוסרית ואנושית ממדרגה ראשונה, גם בלי שום קשר לפשעים האלה".

 

בינתיים, הודיע ועד ההורים במגזר הערבי בלוד על שביתה כללית במוסדות החינוך בעיר, במחאה על ריבוי מקרי הרצח בלוד בתקופה האחרונה. בוועד קראו למשטרה ולעירייה להגביר את ביטחונם של תושבי לוד. השביתה עתידה להשפיע על כ-6,000 תלמידים.

 

בהכנת הידיעה השתתף תומר ולמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הרצח אתמול בלוד
צילום: אבי מועלם
מומלצים