שתף קטע נבחר
צילום: Index open

סקר: 70% מהצעירות לא עברו בדיקה לסרטן השד

סקר שערכה עמותת "אחת לתשע" מגלה כי למרות ששליש מהנשים מודעות לחשיבות הבדיקה לאחר גיל 30, 44% מעולם לא עברו אותה. בקרב גילאי 25-34, 70% לא עברו מעולם בדיקה. היום חל יום המודעות לבדיקה מוקדמת לגילוי

70% מהצעירות לא עברו מעולם בדיקה לגילוי סרטן השד: כך עולה מסקר עמותת "אחת מתשע" לרגל יום המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד, שחל היום (ה'). הסקר, שנערך בין 400 נשים באמצעות מכון המחקר של רפי סמית, מגלה כי נשים מודעות לקיומן של בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד, אך כנראה שהן לא מספיק מודעות לחשיבותן.

 

הנתונים מעודדים באשר למודעות לחשיבות הבדיקה: 34% מתוך הנשים יודעות כי צריך להתחיל להיבדק כבר מגיל 30. בגילאי 30-49, 38% מהנשים יודעות כי יש להיבדק כבר מגיל 30. 59% מהנשים יודעות כי כירורג המתמחה בשד הוא זה שצריך לבצע את הבדיקה לגילוי מוקדם, בעוד שרק כרבע מהנשאלות (23%) ציינו כי ניתן להיבדק אצל רופא נשים (שאינו אמור לבצע את הבדיקה בפועל). 6% מהנשים סבורות כי רופא המשפחה הוא זה שצריך לבצע את הבדיקה.

 

עוד כתבות בנושא:

 

למרות המודעות לצורך בבדיקה, מנתונים שמסרה העמותה עולה כי 44% מהנשים לא עברו מעולם בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד. 70% מהנשים בנות 25-34 לא נבדקו מעולם וכן 53% מהנשים בגילאי 35-44 לא נבדקו מעולם.

 

בכל שנה כ- 4,000 נשים בישראל מאובחנות עם סרטן השד. אחת מכל תשע נשים תחלה בסרטן השד, תשע מכל עשר נשים יכולות להחלים בזכות גילוי מוקדם.

 

במסגרת חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד, היום הוא יום המודעות הישראלי לגילוי מוקדם של המחלה. השנה הצטרפו למאמץ להגברת המודעות לגילוי מוקדם גם קופות החולים כללית, מכבי ולאומית. הקופות יקיימו פעילות מיוחדת, יתנו מענה מוגבר לנשים בנושא של גילוי מוקדם ויפתחו למשך היום מרפאות של כירורגים ומומחים בתחום בריאות השד.

 

בנוסף, עשרות אלפי נשים ברחבי הארץ יקבלו תזכורת ישירה למייל ה-"Outlook" שלהן, בצורה של פגישה, המודיעה על יום הבדיקה ומפרטת מהן דרכי הפעולה. במהלך יום המודעות יתבקשו הנשים לבצע מספר פעולות פשוטות שיכולות להציל חיים: לקבוע תור לבדיקת שד אצל כירורג, ללמוד על ההיסטוריה המשפחתית שלהן, לפרסם סטטוס בפייסבוק ולעזור בכל דרך להגברת המודעות לנושא. עוד על סרטן השד ומניעתו אפשר ללמוד באתר שהוקם לכבוד יום המודעות.

 

שיר גור, מנכ"לית עמותת אחת מתשע: "בכל שנה כ- 4,000 נשים חדשות מאובחנות עם סרטן שד. מדובר בהיקפים גדולים ומצערים, אך יחד עם זאת ישנה גם תקווה לכל מי שמגלה את המחלה בשלב מספיק מוקדם. נתוני הסקר, המראים כי נשים מודעות בצורה כל כך ברורה לשגרת הבדיקות הנדרשת, אכן מפתיעים, בעיקר לאור הפער הקיים בין המודעות לבדיקה לבין העובדה שנשים רבות עדין בוחרות להדחיק ולא להיבדק בפועל. ידוע כי גילוי מוקדם מפחית את התמותה מסרטן השד ומעלה את סיכויי ההחלמה לכ-90%. לאור זאת, אנו קוראות לנשים לקחת אחריות על בריאותן ולהקדיש את הזמן הנדרש כדי להציל חיים."

 

רוצה לדבר על זה? כנסי לפורום חי עכשיו בנושא ב-ynet


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
פער בין מודעות לבדיקה בפועל
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים