שתף קטע נבחר

נהג הדחפור שדרס את רייצ'ל קורי: "לא הרגשתי"

הנהג, שהוסתר מאחורי פרגוד, אמר כי שמע על הפגיעה בפעילת השמאל ברשת הקשר. בא כוחה של המשפחה הציג סתירות בגרסתו, והמהלכים הוצגו על לוח חול עם טרקטור

עדות מאחורי הפרגוד: נהג הדחפור שדרס את פעילת השמאל האמריקנית, רייצ'ל קורי, טען היום (ה') בבית המשפט כי לא הרגיש כלל שפגע בצעירה, עד ששמע על כך ברשת הקשר. הדברים נאמרו במסגרת דיון בתביעה האזרחית שהגישו הוריה של קורי נגד המדינה ומשרד הביטחון.

 

הנהג, ששמו לא נמסר לפרסום, הוסתר מאחורי פרגוד במהלך החקירה הנגדית כדי למנוע את חשיפת זהותו. בני משפחתה של קורי ערערו על החלטת בית המשפט המחוזי בעניין, אך בית המשפט העליון סירב לדון בערעור.


המהלכים הוצגו באולם בית המשפט (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מזה כחצי שנה מתקיים בבית המשפט המחוזי בחיפה דיון בתביעה האזרחית שהגישו ההורים, סינתיה וקרייג קורי, על סך 324 אלף דולר. קורי, שהיתה פעילה בארגון שמאל, נדרסה למוות על-ידי דחפור של צה"ל בניסיון למנוע ממנו להרוס בתים ברצועת עזה בשנת 2003. בעקבות חקירה שניהל צה"ל, החליטה המדינה כי אין מקום להאשים את נהג הדחפור במותה, היות שלא יכול היה לראות את המנוחה.

 

בתביעה הנוכחית טוענת המדינה כי קורי עצמה ואנשי הארגון פעלו בצורה שסיכנה את חיילי צה"ל, וכן כי שהתה באזור שהיה שטח צבאי סגור על פי צו אלוף.

 

במשפט הוצגו סתירות בגרסת הנהג

במהלך הדיון עסק בא כוחה של המשפחה, עו"ד חוסיין אבו חסיין, בסתירות שנמצאו בין עדותו של הנהג בחקירת המצ"ח בעקבות הפרשה, לבין התצהיר שהגיש לבית המשפט. לטענתו, למרות שבבית המשפט טען הנהג ששמע על הפגיעה בקורי רק ברשת הקשר ולא הרגיש בה, בחקירת מצ"ח טען כי הוא שדיווח על כך ברשת הקשר.

 

סתירות אחרות היו לגבי המרחק שבו עצר את הדחפור לאחר הפגיעה - 20 מטר כפי שטען בבית המשפט, או שלושה מטר כפי שטען בתחקיר. כמו כן, טען כי הגופה הייתה בין הדחפור לבין תלולית עפר, בעוד מפקד הכלי,

שהיה עמו טען כי הייתה מאחורי התלולית. בתמונה שהציג עו"ד אבו חסיין בבית המשפט לא נראית התלולית כלל.

 

באולם עצמו, הוצגו המהלכים באמצעות שולחן חול וטרקטור צעצוע. במהלך הדיון, אמרה אמה של רייצ'ל כי הופעתו של החייל מאחורי פרגוד מדאיגה. "כל הישראלים צריכים להיות מודאגים מהמצב שראינו כאן היום. מדינת ישראל מסתתרת מאחורי חיילים בודדים, המתחבאים מאחורי פרגוד, אבל זה לא קורה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ניסתה למנוע הריסת בתים. רייצ'ל קורי
צילום: איי פי
הגישו תביעה אזרחית. ההורים
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים