שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בקשה לחקירה: מי זיהם את המים בעמק יזרעאל

השרים שמחון וארדן ביקשו מהמשטרה והשב"כ לחקור כיצד הזדהם מאגר מי קולחין להשקייה באזור עמק יזרעאל בחומרי הדברה שאינם נמצאים בשימוש בישראל

שר החקלאות שלום שמחון והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן פנו למפכ"ל המשטרה ולראש השב"כ בבקשה להורות על פתיחת חקירה לאיתור מקור הזיהום שהתגלה השבוע במאגר מי הקישון, המשמש חקלאים באזור עמק יזרעאל.

 

הזיהום התגלה בעקבות תלונות של החקלאים על פגיעה בגידולים. חקלאים אלה משתמשים במי ביוב מטוהרים מתשלובת הקישון של חברת מקורות. 

 

בדיקות שבוצעו העלו כי מי הקולחין שבהם השתמשו החקלאים הכילו ריכוזים חריגים של חומרי הדברה שאינם נמצאים בשימוש בארץ מזה מספר שנים. המשך הבדיקה העלה כי מקור הזיהום הוא במאגר מי הקישון, שמקבל את מימיו ממכון טיהור השפכים של איגוד ערים חיפה.

 

על פי הנחיית רשות המים הופסק השימוש במי הקולחים להשקייה ואושר לחקלאים שימוש מוגבל וזמני במים שפירים.

 

אחת הסברות שהועלו הייתה שגורם כלשהו שפך את חומרי ההדברה לביוב ושאריות שלהם נותרו במי הקולחין. ייתכן שהיה מדובר בגורם ש"נפטר" ממלאי ישן של חומרי הדברה, אך אפשר גם שמדובר בפעולה מכוונת ובזיהום במזיד. כעת התבקשו המשטרה והשב"כ לבדוק האם אכן מדובר בזיהום מכוון, והאם הגורם שביצע את המעשה פעל ממניע פלילי או מניע אחר.

 

"בדיקות אנשי המקצוע העלו כי המים מכילים ריכוז גבוה ביותר של חומרי הדברה, בעיקר קוטלי עשבים, חלקם חומרים שאינם בשימוש בארץ מזה מספר שנים. קיומם של חומרי הדברה בריכוז כה גבוה, ומסוגים שכאמור אינם נמצאים בשימוש בארץ, מעלה חשד לזיהום מכוון של מאגרי הקולחין של תשלובת הקישון", הדגישו השרים במכתבם.

  

"ההשקיה במים המזוהמים גרמה לנזקים כבדים לחקלאים, לקרקע, ואף לחשש לפגיעה בבריאות הציבור. נבקשכם להורות על פתיחת חקירה אינטנסיבית לאלתר, לצורך זיהוי מקור הזיהום", כתבו השרים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
חומרי הדברה במי ההשקייה. ארכיון
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים