שתף קטע נבחר

350 תלמידים עדיין בבתים: "לא שומעים אותנו"

הסתיו הגיע מזמן, אבל בכפר סוואווין שבנגב עדיין לא התחילו את שנת הלימודים תשע"א - בשל התנגדות ועד ההורים להחלטת הרשויות להעביר את ילדיהם ללמוד עשרות קילומטרים מהיישוב. "ההחלטה התקבלה באופן שלומיאלי", מאשימים ההורים

שנת הלימודים נפתחה כבר לפני כמעט חודשיים, אבל עבור 350 התלמידים בכפר סוואווין שבנגב נמשך החופש הגדול  עמוק אל תוך הסתיו - פשוט כי בית הספר שלהם רחוק מדי מהבית. אחרי ש-5,000 התלמידים בשגב שלום חזרו לספסל הלימודים בתום שלושה שבועות של שביתה, הועברו מבית הספר הצפוף שם ילדי סוואווין למוסדות חינוך אחרים ומרוחקים - ובמחאה על כך, מסרבים הוריהם לשלוח אותם לבתי הספר.

 

על-פי הבנות עם המועצה האזורית ומשרד החינוך, הוחלט להעביר מבית הספר הצפוף בשגב שלום את הילדים המתגוררים בתחומי מועצת אבו-במסה, ובהם גם התלמידים מסוואווין, למוסדות חינוך אחרים - חלקם מרוחקים ב-17 קילומטרים מבתיהם ללא הסעות. ההורים התרעמו על המהלך וטענו כי הוא התקבל מבלי שאיש יתחשב בדעתם וברצונותיהם. בשל כך, החליטו להשבית את לימודיהם של כלל התלמידים, מ-40 ילדי הגן ועד תלמידי התיכון.


תלמידים בדואים. לא נעים לראות גן סגור הרבה זמן (צילום: אליעד לוי) 

 

"אנחנו מתוסכלים מזה שאיש לא מתייחס לבעיה שלנו ואף אחד לא שומע אותנו", אמר חסן אלעאסאם, יו"ר ועד ההורים של הכפר. "הילדים שואלים בכל יום אם יש פתרון. אנחנו נמשיך הלאה עד שיהיה פתרון, אבל את משרד החינוך הסיפור שלנו לא מעניין".

 

ההורים בסוואווין שיגרו לשר החינוך מכתב, שבו כתבו: "אנו מגלים הבנה לטענות רבות של תושבי שגב שלום נגד בתי הספר הצפופים בעיירה, שבהם 40 אחוזים מהתלמידים אינם בני המקום כי אם תושבי חוץ. אנו יכולים להבין את ההסכם שהושג ולהודות בתועלתו, אולם ההחלטה התקבלה באופן שלומיאלי שלא תואם איתנו, בלא התחשבות בצרכינו ובלא הסדר הממציא פתרון הולם לילדינו".

 

"יושב כל היום בבית ולומד לבד"

איברהים אלעסאם, בן 16, אמור היה להתחיל את כיתה י' כבר לפני כחודשיים. תוספת החופש שנכפתה עליו כבר מזמן אינה לרוחו. "בית הספר חסר לי ואני רוצה ללכת אליו אבל לא יכול. בינתיים אני יושב כל היום בבית ולומד לבד, ואמא והחברים עוזרים".

 

בוועד ההורים דורשים להתיר לילדיהם לשוב ללמוד בשגב שלום, מה שנראה פתרון לא-ישים. אחרת, הם דורשים להקים בסוואווין גן ילדים וכיתה א', כדי שתלמידי הכפר יוכלו ללמוד בהם מבלי להיעזר בהסעות.

 

ממועצת אבו-בסמה נמסר בתגובה כי "הקצנו לתלמידי כיתה י', הגן והיסודי כיתות והסעות". גורם במועצה אמר כי אין לאנשיו יכולת לכפות על ההורים לשלוח את ילדיהם למערכת החינוך. "זה מצער, אבל זה המצב. אי אפשר להכריח אותם, אנחנו לקחנו אחריות - וכעת זה בידיים שלהם". ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נעים לראות גן סגור. שגב שלום (ארכיון)
צילום: אליעד לוי
מומלצים