שתף קטע נבחר

בלאו בארץ: "אם לא יואשם, זה יעזור לענת קם"

שובו לישראל של העיתונאי שקיבל מענת קם יותר מ-1,500 מסמכים צבאיים מסווגים יכול להיות חבל ההצלה שלה, אבל גם המסמר האחרון בארון האישומים. ביום ג' הוא צפוי להיחקר, וכל החלטה בעניינו תשפיע גם על הדמות המרכזית בפרשה

בסביבתה של ענת קם בירכו אמש (יום א') על שובו ארצה של העיתונאי אורי בלאו, האיש שלידיו העבירה יותר מ-1,500 מסמכים צבאיים מסווגים, ויכול להיות שיש להם סיבה טובה להיות מרוצים. גורמים משפטיים העריכו הלילה כי חזרתו עשויה לתרום גם למעמדה המשפטי של קם: "אם לא יוגש נגד בלאו כתב אישום, אין ספק שעורכי דינה ישתמש בכך כדי לשפר את מצבה", הסבירו ל-ynet.

 

הגורמים המשפטיים ציינו כי אם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, יחליט שלא להגיש כתב אישום נגד בלאו,

הדבר יעיד על כך שהמסמכים שהיו בידיו אינם כה משמעותיים כפי שתוארו תחילה, ועורכי דינה של קם יוכלו להסתייע בכך.

 

אלא שהגורמים הבהירו ששובו של בלאו יכול לקדם גם את ההליכים נגד החיילת שהואשמה. הם הזכירו שבימים אלה מתנהלים דיונים בנוגע להסדר טיעון עם קם, וכי אם נגד בלאו יוגש כתב אישום, "הפרקליטות תוכל לטעון שהדבר מעיד על חומרת המעשים, ולהשתמש בכך במגעים עם קם ובית המשפט".

 

עורך דינה של ענת קם, איתן להמן, המייצג אותה יחד עם עו"ד אביגדור פלדמן, אמר ל-ynet כי "אין ספק שלחזרתו של בלאו יש השפעה על פרשת ענת קם. אי אפשר לנתק בין הדברים". הגורמים המשפטיים ציינו כי בלאו צפוי להיחקר ביום שלישי, וכי לאחר חקירתו ינסו בפרקליטות ובשב"כ להחליט בהקדם האפשרי מה לעשות בעניינו.

 

ההסדר: המסמכים ייגרסו, בלאו ייחקר

בהודעה שפרסם אמש משרד המשפטים נמסר כי בלאו שב ארצה מלונדון בעקבות הסכם שנחתם בין באי כוחו לבאי כוחה של המדינה, והעביר לידי המדינה כ-1,550 מסמכים מסווגים שקיבל מידי קם. לדבריו, מדובר בכל המסמכים שקיבל ממנה. מלבד זאת התחייב בלאו להעביר לשב"כ, למשטרה ולפרקליטות מסמכים סודיים שהגיעו אליו במהלך השנים גם שלא ממנה. לפי ההסכם, הרשויות יגרסו את המסמכים מבלי לבדוק מיהו המקור שממנו הגיעו.

 

עוד התחייב בלאו להתייצב במשטרה תוך 48 שעות משובו ארצה, לצורך חקירתו באזהרה בנושא החזקת המסמכים הסודיים שקיבל מקם. הוא התחייב כי יתייצב לחקירה משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל כפי שיידרש, והצהיר כי

לא נותר בידיו אף לא מסמך אחד מאלה שהחזיק, בכל פורמט שהוא. כמו כן התחייב לעבור בדיקת פוליגרף אם יידרש לכך.

 

עורכת דינו של בלאו, טלי ליבליך, המייצגת אותו יחד עם עו"ד מיבי מוזר, הדגישה אמש: "צריך לזכור שהדבר הכי חשוב הוא שבלאו אינו עוכר ישראל, אינו אדם נמלט, וכשהופיעה הדרישה המקורית של המדינה - לקבל לידיה ולראות את כל המסמכים שקיבל כעיתונאי במהלך השנים כדי לוודא שאינם פוגעים בביטחון המדינה, משמעותה הייתה פגיעה אנושה בעיתונות ובמקורות של בלאו. לזה לא הסכמנו, ולאחר משא ומתן הגענו להבנות ולהסכם שישמרו הן על החופש העיתונאי והן על ביטחון המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי בלאו. "יכול להשפיע על המגעים בהסדר הטיעון"
ענת קם. "אי אפשר לנתק בין הדברים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים