שתף קטע נבחר

בוקרשט: הצצה למרתפים הסודיים של צ'אושסקו

מקלט אטומי, מחסני נשק וחדרים סודיים הם רק חלק ממה שקיים מתחת לאדמה בארמון בבירת רומניה, שנבנה ב-1984 בתקופתו של הרודן צ'אושסקו. רפי ברבירו יצא לנסות לחשוף את האמת

כל מי שמתכנן ביקור בבוקרשט, בירת רומניה, לא יכול שלא לבקר בארמון העם המפואר, סמל לראוותנות המפורסמת של הדיקטטור ניקולאה צ'אושסקו שלא זכה לראות את סוף בנייתו עקב הוצאתו להורג ב-1989. לאחר מותו, העדיפה ממשלת רומניה להשאיר את המבנה על תילו מאשר להרוס ולפנות אותו בשל חוסר הכדאיות הכלכלית.

 

בניית הארמון החלה ב-1984, כש-20 אלף פועלים ו-700 אדריכלים עבדו מסביב לשעון על מנת לבנות למעלה מאלף חדרים על פני 16 קומות, ובכך הפך המבנה לבניין השני בגודלו בעולם, אחרי הפנטגון בוושינגטון, ולשם בנייתו נהרסו 7,000 בתים של תושבים רומנים. אגב, בנייתו נמשכת עד עצם היום הזה. כיום הוא מאכלס את הפרלמנט הרומני ואולמות כנסים ונשפים שניתן להשכיר באופן פרטי.

 

הארמון נמצא בתחילה של שדרה שנבנתה בהשראת השאנז אליזה, אך צ'אושסקו התחרותי בנה אותה קצת יותר רחבה וארוכה מהאחות הצרפתייה.

 

צאו לטיול במפת העיר

 

לאחרונה נראה כאילו הסיורים הניתנים בתשלום למבקרים, השתדרגו בעקבות פתיחתם לקהל הרחב של הקומות התחתונות, יש שיאמרו הסודיות, שהיו סגורות לקהל עד היום. המיתוסים והסיפורים על אותם הקומות רבים, אך בסיור שערכנו החודש בקומת המרתף, לא ראינו הרבה חוץ מקירות חשופים ושני דגלים שנתלו על הקיר לשם אילוסטרציה לתיירים.


סמל לראוותנות של צ'אושסקו. הנוף מארמון העם (צילום: רפי ברבירו)


הארמון מאכלס את הפרלמנט הרומני ואולמות כנסים ונשפים. אולם פנימי

 

השלטונות הדפו את ההצצה התקשורתית למתחם הסודי

השלטונות לא מצהירים או מפרסמים את העובדה שמתחת לארמון קיימות תעלות ומחילות המובילות ליציאות מחוץ לעיר. "מקלט אטומי באורך קילומטרים, מחסני נשק וחדרים סודיים הם חלק מהדברים שחשפה הטלוויזיה הרומנית אחרי המהפכה", מספר ד"ר גוסטב מייזלס, מדריך בקשרי תרבות תבל. "מאז הספיקו השלטונות להדוף את ההצצה התקשורתית הפולשנית לעבר המתחם הסודי מתחת לארמון, והיום כל מה שנעשה שם הוא בגדר השערה".

 

גם מדריכת התיירים שמעבירה סיורים בארמון טוענת שאינה יודעת על קיומם של דברים מהסוג הזה, אך בשיחה שלא לציטוט היא מודה שיש דברים בגו אך עדיין אסור לדבר על כך. כנראה שיעברו עוד הרבה שנים עד ששלטונות רומניה יאזרו אומץ ויחשפו את מה שבאמת התרחש או מתרחש מתחת לפני האדמה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש דברים בגו? ארמון העם בבוקרשט
צילום: רפי ברבירו
נברשת מוארת בתוך הארמון
צילום: רפי ברבירו
הרודן הרומני. צ'אושסקו
צילום: AP
מומלצים