שתף קטע נבחר

זירת הקניות

נהגי אוטובוסים - הפסיקו לצפצף עלינו

המשרד להגנת הסביבה דורש מנהגי האוטובוסים להמעיט בצפירות: "שימוש בצופר לא יחליף את האור ברמזור ולא יהפוך קשישים לאצנים... נוסע באוטובוס שנהגו צופר חשוף לרעש, פחד וטלטולים בסגנון השב"כ"

המשרד להגנת הסביבה פותח חזית מול נהגי האוטובוסים ודורש מהם להוריד את האצבע ממתג הצופר, ולהמעיט ככל הניתן את הרעש שהם גורמים בכביש. מי שעומד בראש היוזמה לגמילת הנהגים מהרגלי הצפירה הוא ראש אגף רעש וקרינה במשרד, ד"ר סטיליאן גלברג.

 

לאחרונה שיגר גלברג מכתבים למנכ"לים של חברות האוטובוסים אגד ודן, וציין בפניהם כי במשרד להגנת הסביבה מתקבלות תלונות רבות בנוגע לצפירות מופרזות מצד הנהגים. לדבריו, בשנה האחרונה בלבד התקבלו במשרד עשרות תלונות בנושא זה מצד תושבים מוטרדים.

 

במכתבו ציין גלברג כי צפירה ממושכת, או צפירה במקרים שאינם הכרחיים, היא בראש ובראשונה עבירה על החוק. לדבריו, היא גם מסכנת את בטיחות הנהג ושאר הנוסעים בכביש: "מן הראוי להסביר לנהגים שרעש חזק ופתאומי מן הסוג שנגרם על ידי צופר אוטובוס רק גורם לשיתוק זמני (התכווצות שרירים והקטנה משמעותית של שדה הראיה) אצל הנהג או הולך הרגל - שיתוק הגורם לתגובה איטית בהרבה מאשר בהיעדר צפירה", הוא מסביר.

 

"בנוסף, שימוש בצופר אינו גורם להחלפת הצבעים ברמזור, לא מאפשר לקשישים או לחולים להיות אתלטיים יותר, ולא לילדים להיות זהירים יותר", כתב גלברג.

 

הוא ציין עוד כי צפירות ממושכות וחזקות מהוות מעין "ענישה קולקטיבית" על כלל הציבור, והוסיף כי מנסיונו האישי כנוסע באוטובוסים, ישנו קשר בין רמת השימוש בצופר לבין רמת האגרסיביות של נהג האוטובוס. "נוסע באוטובוס שנהגו צופר תדיר חשוף לא רק לרעש ופחד, אלא גם לחבטות וטלטולים מהסוג שאסור גם במרתפי השב"כ".

 

מחברת אגד נמסר בתגובה: לאגד מדיניות ברורה של שמירה על החוק כמו גם דגש מיוחד על נהיגה אדיבה ואחראית. יש לזכור שאגד מפעיל מדי יום כ-3,000 אוטובוסים ברחבי הארץ ומעסיק כ-6,000 נהגים, כך שמטבע הדברים הנראות והנשמעות של אוטובוסי אגד במרחב הציבורי בולטת, גם אם התנהגותם בדרך הינה ללא רבב. פניית המשרד הועברה לטיפול קציני הבטיחות של אגד".

 

מחברת דן נמסר בתגובה: "במשרדו של מנכ"ל חברת דן אכן התקבל מכתב בנדון מטעם ראש אגף רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה. אנו מודים למשרד על שהפנה את תשומת לבנו לנושא חיוני וחשוב זה. מנכ"ל דן, שמואל רפאלי, הורה לאנשי המקצוע לבחון ולטפל מיידית בנושא. במקביל, הנושא ישובץ בהדרכות המשותפות לנהגים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצת שקט. אוטובוס בעיר
צילום: אבישד שאר-ישוב
צפירה רמה גורמת להאטה בתגובות
צילום: ויז'ואל פוטוס
מומלצים