שתף קטע נבחר

בצעד חריג: הוראה למבקר לחקור את המצב בלוד

לראשונה בתולדות הוועדה לביקורת המדינה היא הורתה למבקר המדינה לחקור את המצב בעיר מוכת האלימות. הדיון בוועדה היה סוער, ובמהלכו אף נשבר הפטיש של יושב ראש הוועדה

המבקר יחלץ את לוד מהמשבר? הוועדה לביקורת המדינה הורתה היום (ג') למבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, לחקור את מצב העיר לוד, שגל אלימות שטף אותה באחרונה, בהקדם האפשרי. החלטת הוועדה התקבלה בתום דיון סוער שנערך בכנסת בנוגע למצב העיר, ובסיומו אף נשבר הפטיש של יושב ראש הוועדה.

 

מדובר בצעד חריג של הוועדה, וזו הפעם הראשונה בתולדותיה שהיא משתמשת בסמכות זו לצורך חקירה נקודתית של עיר בארץ.

 

הוועדה הורתה למבקר המדינה לבחון את הסיבות לקריסת המערכת השלטונית בעיר לנתח את הגורמים לעלייה בפשיעה וההידרדרות בביטחון האישי, לבדוק את תהליך קבלת ההחלטות בממשלות ישראל בנושא לוד - ויישומן, לעמוד על מצב מערכות החינוך, הרווחה,

התשתית והתברואה בעיר. כמו כן, המבקר יציג לוועדה המלצות לחילוץ העיר מן המשבר.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון (קדימה), ציין כי "מדובר בפחד, חוסר ביטחון וחוסר-האונים שאוחזים בתושבי העיר. אי אפשר להתעלם מהעובדה שעיר עם פוטנציאל כלכלי, חברתי, תיירותי וחינוכי אדיר - מידרדרת למקום שכזה. חייבים לבדוק איך הגענו לכאן".

 

לאור חשיבותה הלאומית של לוד, הדגיש ח"כ חסון, המבקר נקרא להכין את חוות הדעת בהקדם האפשרי כדי למנוע הידרדרות נוספת במצב העיר וכדי להחזיר את אמון התושבים במערכות השלטון בישראל.

 

חבר הכנסת לשעבר, יורם מרציאנו, תושב העיר, גילה בדיון כי שר הפנים חשף בפניו כי לא מתוכננות בחירות חדשות בעיר, שבה מכהנת כיום ועדה קרואה בלוד בראשות אילן הררי.

מרציאנו, שמתכוון להתמודד על ראשות העיר, אמר כי הוא שוקל לפנות לבג"ץ כדי לחייב את השר לקיים בחירות מקומיות בעיר.

 

ח"כ זאב ביילסקי (קדימה) ציין כי ראש הוועדה-הקרואה לא יכול לפעול באי-ודאות, ויש להחליט ולפרסם בהקדם האם הוועדה ממשיכה או שייערכו בחירות. לדבריו, לוד יכולה להיות עיר מובילה במדינה, בגלל המיקום המצוין שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפטיש נשבר, המבקר יחקור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים