שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חברת החשמל התקפלה: בתיה"כ ישלמו פחות
  בדיון שנערך בוועדה לפניות הציבור של הכנסת, חברת החשמל הסכימה להקפיא זמנית את חישוב צריכת החשמל של בתי הכנסת לפי התעריף הגבוה, למרות שהם צורכים מעבר לזמני הצריכה הביתית. ח"כים מיהדות התורה ומש"ס: "אם לא תבוטל הגזירה החדשה נפעל לבטלה בחקיקה"

  בתי הכנסת יחזרו זמנית לתעריף חשמל נמוך. חברת החשמל אמרה בדיון שנערך היום (ד') בוועדה לפניות הציבור של הכנסת, כי תענה להצעת ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) לקיים בירור בנושא גביית תשלומי חשמל מבתי-כנסת על פי התעריף הגבוה, ועד למיצוי הנושא, יוקפא זמנית חישוב צריכת החשמל של בתי הכנסת לפי תעריף זה.

   

  עוד אמרה, כי תשקול, לאור פניית המועצה לצרכנות, לשנות את המבנה של חשבונות החשמל שנעשים על פי הערכה - ותשקול להבליט בחשבון כי מדובר הערכה ולא בקריאה. 

   

   

  הוועדה דנה היום בתלונות צרכנים נגד חברת חשמל. בין היתר, עסקו התלונות בחשבונות שנערכים על בסיס הערכה ולא על בסיס קריאת מונה במשך שנים, באיומים בניתוק מיידי, מונים מקולקלים, וחשבונות המגיעים ברגע האחרון. בנוסף, יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) וח"כ חיים אמסלם (ש"ס) דרשו מהחברה להפסיק מיד את חיוב בתי הכנסת על צריכת החשמל לפי התעריף הכללי היקר במקום התעריף הביתי הזול ששילמו בעבר.

   

  החברה נדרשה גם למשוך את דרישת התשלום של ההפרשים למפרע עבור 4 השנים האחרונות. הדרישה עלתה בוועדה לפניות הציבור בעקבות תלונת בתי הכנסת באלעד ומודיעין עלית שקיבלו התראות לקראת ניתוק החשמל אם לא ישלמו.

   

  "בתי הכנסת משרתים בעיקר מעוטי יכולת"

  ח"כ מקלב וח"כ אמסלם אמרו ש"אם לא תבוטל הגזירה החדשה הם יפעלו לבטל אותה בחקיקה". אמסלם הוסיף, "אינני מבין לאיזו הארה זכו חברת החשמל שהם באים עתה ומשנים את הגדרת בתי הכנסת לחישוב התעריף". מקלב כינס את הוועדה לדון גם במדיניות הגבייה החדשה של החברה בהערכות במקום במדידות דרך המונים.

   

  מירב יוסף, ראש אגף צרכנות ברשות החשמל (שקובעת את התעריפים עבור החברה) הסבירה את ההבדל בתעריפים בין צריכה ביתית לצריכה כללית. התעריף הביתי נקבע לצריכה בשעות הבוקר והערב. והכללי לשעות היום שבהן אספקת החשמל יקרה יותר. לדבריה מודדי החשמל גילו שבתי כנסת רבים פועלים גם מעבר לזמני הצריכה הביתית ולכן החברה העבירה אותם לתעריף הצריכה הכללית.

   

  ח"כ אמסלם העיר כי אין בית כנסת שמלבד התפילות לא לומדים בהם תורה לאחר ובין התפילות. חוץ מזה, גובים תשלום יקר מבתי הכנסת שרובם חיים מהיד אל הפה ומשרתים בעיקר מעוטי יכולת. ח"כ מקלב התרעם על שיקול הדעת של החברה והרשות שהביא לשינוי ההגדרה של בתי הכנסת.

   

  "זה מעשה בלתי חוקי", טען מקלב, "הן לא רשאיות לתת פרשנות משלהן להגדרת בית כנסת בשונה מהחוק שפטר אותם מתשלומי ארנונה לאחר שהכיר גם בלימודי התורה כחלק מעבודת הקודש".

   

  ישראל מובשוביץ, מנהל אגף השיווק בחברת החשמל אמר כי אין כאן מדיניות חדשה ושינוי התעריף נבע מכך שעובדי החוץ של החברה שבודקים את צריכה החשמל מטעמה, ראו כי הצריכה של בתי הכנסת היא מעבר למה שהוגדר למקומות ספציפיים, ובמנגנון החברה הוחלט מנהלית לשנות את ההגדרה, באישור רשות החשמל כי החברה לא קובעת על דעת עצמה.

   

  עו"ד סלעית קולר, היועצת המשפטית של המועצה לצרכנות הצדיקה את טענת ח"כ מקלב ששינוי התעריף לבתי הכנסת היה צריך להיות הפוך. אם החברה רצתה לשנות את הגדרתם היה עליה לפנות לרשות החשמל וכל עוד לא עשתה כן עליה להשאיר את המצב כפי שהיה עד כה.

   

  עו"ד קולר התרעמה גם על החיוב הרטרואקטיבי של בתי הכנסת. לדבריה מנהג זה חל גם לגבי צרכנים פרטיים. בגלל מונים מקולקלים או מחסור במונים, בגללו מחשבים על פי הערכות. לאחר איזון כמות הצריכה בפועל, אם חייבו אותם בחסר החברה גובה את ההפרשים במחיר יקר עם הצמדות וריבית.

   

  עוד אמרה כי פעמים רבות החברה מודעת לאי תקינות המונים במשך שנים אבל סומכת על כך שהיא תגבה את ההפרשים רטרואקטיבית. כתוצאה מכך מתעוררות בעיות רבות במקרים שמתחלפת בינתיים הבעלות או השכירות של הדירות.

   

  חברת החשמל נענתה להצעת ח"כ מקלב לקיים לפחות בירור בנושא ועד למיצוי הנושא יוקפא זמנית חישוב צריכת החשמל של בתי הכנסת לפי התעריף הגבוה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים