שתף קטע נבחר

קבלני השיפוצים: אסון ורסאי הבא - מעבר לפינה

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים ערן סיב כינס מסיבת עיתונאים והתריע כי בישראל פועלים עשרות אלפי קבלני שיפוצים ללא הכשרה וללא רישום ברשם הקבלנים. "המדינה מעדיפה לשלם קצבאות נכות לנפגעי תאונות עבודה במקום לטפל בבעיה"

"בישראל פועלים עשרות אלפי קבלני שיפוצים ללא הכשרה וללא רישום ברשם הקבלנים. בצב הנוכחי, האסון הגדול הבא ממתין ממש מעבר לפינה", כך התריע היום (ד') יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים ערן סיב במסיבת עיתונאים שהתקיימה בתל אביב.

 

לדבריו, למעשה כמעט כל קבלני השיפוצים הפועלים כיום בארץ עובדים ללא הרשאה מתאימה. סיב ציין כי מזה שנים ההתאחדות מנהלת מאבק להסדרת הענף, כולל עתירות שהוגשו לבג"ץ, אך למרות זאת וחרף פסיקות בית המשפט, המדינה ממשיכה להתעלם מהנושא ולא מתקיימות בחינות הסמכה.

 

"המדינה", אומר סיב, "מעדיפה לשלם מדי שנה 750 מיליון שקל כקצבאות נכטות לנפגעי תאונות עבודה בענף השיפוצים, במקום להסדיר את הענף, לטפל בבעיה מהשורש ולהכשיר 14 אלף קבלני שיפוצים המהווים כ-97% ממספר הפעילים כיום שהפכו כולחם לחאפרים בעל כורחם, בהיעדר כל אפשרות לעבור הכשרה".

 

לדברי סיב, הרע ביותר עוד לפנינו: "אלפי מבנים בישראל משופצים מדי שנה, כאשר אנשי המקצוע חסרים בידע המתאים ובהכשרה".

 

עלייה של 100% בתאונות קטלניות

סיב הציג נתונים מדאיגים לפיהם חלה עלייה של 100% במקרי המוות כתוצאה מתאונות עבודה במחצית הראשונה של שנת 2010 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הוא מדגיש כי ליקויים רבים בבנייה עתידיים להתגלות בשנים הבאות, בהם מפגעי בטיחות חמורים.

 

סיב מתריע כי לא פחות מ-15 תקרות אקוסטיות ותקרות מגבס קרסו השנה, חלקן בבתי ספר וקניונים. התאחדות קבלני השיפוצים דורשים כי המדינה תחדש את בחינות ההסמכה ויחודש לאלתר הרישום לקבלני שיפוצים ברשם הקבלנים.

 

"הכתובת על הקיר: זה כמו פצצה מתקתקת. אסון ורסאי הבא בפתח ואף אחד לא עושה דבר", הדגיש סיב. "התפקיד שלנו הוא לבוא להתריע. ענף השיפוצים פרוץ לכל דיכפין: אנחנו לא רוצים להמשיך לעבוד ככה. כשהאסון הבא יתרחש, שלא יבואו אילנו בטענות שנרדמנו בשמירה. אנחנו חייבים ללמוד לקח ולמסד את הענף".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
חאפרים בעל כורחם
צילום: גבי מנשה
מומלצים