שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפגנות סטודנטים: 7 עוכבו לחקירה בבאר-שבע
  באוניברסיטה העברית, בבר-אילן ובבן-גוריון הפגינו מאות סטודנטים נגד חוק האברכים. הסטודנטים בבאר-שבע נעצרו לאחר שחסמו כביש ראשי. "יש פה מישהו בן 22 עם שלושה ילדים בקהל?" שאלו בעברית ואיש לא השיב בחיוב

  אחרי שהעירו את ראש הממשלה הבוקר המשיכו הסטודנטים בצעדי המחאה נגד חוק האברכים . סטודנטים, הדורשים לבטל את החוק, הפגינו בצהריים (יום ד') ליד האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת בן-גוריון. בבאר-שבע ובירושלים הפגינו מאות סטודנטים ואילו באוניברסיטת בר-אילן הגיעו עשרות בלבד.

   

  באוניברסיטת בן-גוריון הונפו שלטים עליהם נכתב: "לימודי מימון וניהול ולא מימון וניהול כוללים". הסטודנטים צעדו בכביש הראשי בבאר-שבע. שבעה סטודנטים עוכבו לחקירה ושוחררו, לאחר שהסטודנטים חסמו ציר תנועה מרכזי. בין אלו שעוכבו לחקירה - יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון, אורי קידר.


  הסטודנטים שעוכבו יוצאים מתחנת המשטרה (צילום: הרצל יוסף)

   

  הסטודנט גיא בן סעדון, שעוכב לחקירה, סיפר: "חייבים להוציא את הסטודנטים מהאדישות. מספיק לתת למגזר שלדעתי עושה הרבה פחות ממני למען המדינה. רק בשבוע שעבר חזרתי ממילואים בצאלים ואיך שחזרתי שמעתי שאדם שלא עובד ולא משלם מסים, מקבל מלגת קיום בחינם, בעוד שכשאני מקבל מלגה, אני צריך לתת ארבע שעות לקהילה".

   

  ראש מדור מעורבות סטודנטיאלית באגודה, חי פיאסצקי, שנעצר ונאזק במהלך ההפגנה הופתע מכמות הסטודנטים הגדולה שהגיעה. "כנראה שנשבר לנו. אני מקווה שבאמת הסטודנטים יתאחדו ולא ננוח על זרי הדפנה, ועל הבלגן היום. אני לא יודע איזה סיכוי יש לנו בקרב הזה".


  הסטודנטים חסמו את הדרך המתחברת לכביש 4 (צילום: ירון ברנר)

   

  סטודנט נוסף שהשתתף במחאה אמר: "התחושה היא שהממשלה צוחקת עלינו בפנים ולא סופרת אותנו. אם הם חושבים זה יעבור בשקט - הם טועים. אנחנו אזרחים שווי זכויות במדינה וגם לנו מגיעות הטבות". סטודנט אחר הוסיף: "אם ביבי רוצה לחלק מתנות, אין בעיה אנחנו מכירים מספיק סטודנטים עניים בבאר-שבע שאפשר לעזור להם או אולי הגיע הזמן שגם אנחנו נגדל זקנים וציציות ונוליד שלושה ילדים - ואז בטח נקבל פרסים מהמדינה".

   

  "השקעה והשכלה - לא כספים לבטלה"

  באוניברסיטה העברית צעקו הסטודנטים: "השקעה והשכלה - לא כספים לבטלה" ו-"נמאס לשלם לבד את המס". כמה מהם שאלו: "יש פה מישהו בן 22 עם שלושה ילדים בקהל?" אף אחד לא הרים את היד.

   

  סטודנטים באוניברסיטת בר-אילן איימו לחסום את כביש 4, אך מהר מאוד התקפלו וחזרו למדרכה. הם הניפו שלטים עליהם נכתב: "כולנו תלמידים שווים", "אנחנו לא פראיירים" ו"יש לנו כיפה, אפילו שאנחנו לא חרדים".

   

  "זה ביזיון שאנחנו אלה שקורעים את התחת, גם עובדים וגם לומדים ולא מקבלים כלום ואילו החרדים שלא עובדים מקבלים בונוסים מהמדינה", אמר אחד הסטודנטים בבר-אילן. 


  חסמו כביש. ההפגנה בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ)

   

  יו"ר אגודת הסטודנטים בבר-אילן, לירון פוליצר: "באמצעות ההפגנות אנחנו דורשים להשוות את התנאים של הסטודנטים ולהיות שווים לחרדים. הבשורה של בר אילן היא שאפשר לשלב לימודי תורה ואקדמיה. בימים האחרונים קיבלנו הרבה פניות מסטודנטים, שאומרים לנו שהגיע הזמן להיאבק ולשנות את סדרי העדיפויות במדינה".

   

  במכללת תל-חי צעדו מאות סטודנטים מהמכללה לעבר קריית-שמונה. הסטודנטים נשאו דגלים ולבשו חולצות עליהן כתוב "אני מתפלל למלגה". במקום

   נרשמו שיבושי תנועה. יושב ראש אגודת הסטודנטים במכללה, אביעד רוזנפלד, סיפר ל-ynet: "אנחנו רוצים שוויון זכויות. גם לנו הסטודנטים מגיע תקציב, אנו באנו ללמוד ולרכוש ידע והממשלה במקום לתמוך בנו מתעלמת".

   

  יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר: "אנחנו מנהלים את המאבק נגד ההסדר המפלה את הסטודנטים לעומת אברכים. אנחנו לא נגד חרדים, אבל אנחנו כן בעד שיווין. אנו נחושים להמשיך את המאבק גם בהיבט הציבורי וגם בהיבט המשפטי. בכוונתנו לפנות לבג"ץ שיבטל את החוק המפלה".

   

  Read this article in English

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, רונן מדזיני וחגי עינב
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בר-אילן. רק עשרות הגיעו
  צילום: ירון ברנר
  ההפגנה בירושלים
  צילום: נועם מושקוביץ
  מפגינים במכללת תל חי
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים