שתף קטע נבחר

סגנית ראש העיר ת"א: "תימנים הם כמו ערבים"

העירייה הגישה תוכנית לפינוי שכונת כרם התימנים, שלא מצאה חן בעיני מיטל להבי. היא הבהירה כי היא "עיראקית גאה שמבינה את המנטליות המזרחית", אך הנימוקים שהציגה הרימו לא מעט גבות: "מתייחסים לתימנים כמו לאוכלוסיה כבושה"

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל-אביב דנה היום (ד') בפרטי תוכנית חדשה שהגישה העירייה לפינוי שכונת כרם התימנים, אחת הוותיקות בעיר כולה, לטובת הקמת בניינים גבוהים באזור. סגנית ראש העיר, מיטל להבי, יו"ר סיעת מרצ, הביעה התנגדות נחרצת למהלך - בהסבר שהצליח לעורר תמיהה בקרב לא מעט חברי מועצה.

 

"מההיכרות שלי איתם, התימנים הם כמו ערבים", הסבירה להבי לעמיתיה במועצת העיר. "הם מאוד מחוברים לקרקע כמוהם ולא יסכימו לעזוב את הבתים שלהם".


רחוב בכרם התימנים. עבודה ערבית? (צילום: גיא צברי)

 

השכונה, שהוקמה בסוף המאה ה-19 על-ידי עולים מתימן, עברה בשנים האחרונות שיפוץ מקיף, שבמסגרתו נסללו מחדש רחובותיה הצרים והצפופים והוקמו בה גינות. לאחר שההסבר שסיפקה להתנגדות לפינוי גרם לרבים מבין חברי המועצה להרים גבה, בקשה להבי להבהיר את כוונתה.

 

"כמו שעושים טרנספר לערבים ביפו, כך עלולה גם כרם התימנים להישאר ללא תימנים. משמעות התוכנית היא לעודד פינוי-בינוי בשכונה, שמשמעותו - פינוי אוכלוסיית התימנים, במקום לבחור בצעד שיאפשר תוספות בנייה על המבנים הקיימים ויתרום להתחדשות עירונית אמיתית - עם התימנים שמתגוררים שם".

 

עבור מי שמצא נימה גזענית בדבריה, הבהירה להבי להבהיר כי "מי שטוען שהתבטאתי בגזענות אינו מכיר בעובדה שאני עיראקית גאה, שמבינה את המנטליות המזרחית ומגינה עליה. הכרם, בעיניי הוא מקום אותנטי ועשיר שאסור לתת יד לשינוי שלו בהליך מסוג זה שהוצע. האוכלוסייה המקומית היא חלק מהמרקם".

 

אלא שבהמשך, מצאה סגניתו של רון חולדאי הקבלה גם בין תושבי השכונה המקוריים לבין הפלסטינים. "צריך להפסיק להתייחס לתימנים בכרם כמו לאוכלוסייה חלשה שצריך לפנות משטח כבוש", אמרה להבי והדגישה: "במקרה הזה, זהו שטח כבוש במיליונרים. אוכלוסיות חלשות, כמו התימנים בכרם או הערבים בעג'מי, סובלות מטרנספר כלכלי, למרות ששתיהן קשורות למקום שבון נולדו, גדלו וחיו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטל להבי. לא גזענית, עיראקית גאה
צילום: עופר עמרם
מומלצים