שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עצור! הכניסה לירדן עם כיפה אסורה
  אזרחים שביקשו לעבור את הגבול המזרחי התבקשו לא רק להפקיד את תשמישי הקדושה - אלא אף להסיר את הכיפות. "משוחררים עם חולצות סוף-מסלול דווקא נכנסו בלי בעיה". משרד החוץ: יש להם נימוקים ביטחוניים, אנחנו לא מסכימים

  הכניסה לירדן - בלי כיפות ותפילין. זה תקופה שישראלים המבקשים לבקר במדינה השכנה ממזרח נתקלים בדרישה להפקיד חפצים בעלי אופי דתי-יהודי, כתנאי למעבר בגבול היבשתי "מטעמים בטחוניים". לאחרונה, מספרים ישראלים רבים, החלו כוחות הביטחון במעברי הגבול לדרוש אף הסרה של כיסוי הראש.

   

  א', איש עסקים ישראלי אשר מבקר בירדן לעתים תכופות, נדהם כאשר נאלץ להפקיד את הכיפה שלו בכספת. "אנחנו יודעים שמחרימים תפילין ושמענו שמחרימים גם מגבעות במעבר הגבול, אז באנו עם כובעים פשוטים", הוא סיפר ל-ynet על נסיעתו האחרונה. "האיש בדלפק ביקש מאיתנו להוריד את הכובעים, וחשבנו שמדובר בפרוצדורה רגילה לזיהוי דרכונים. אך כשהאיש במעבר ראה את הכיפות, הוא לקח אותנו למשטרת התיירות. הקצין שם אמר שהאיסור לחבישת כיפה הוא 'לטובתנו', שם אותה בכספת, ונתן לנו טופס החרמה כדי שנקבל את הכיפות כשנחזור", אמר.

   

  א' מספר כי נוכח ההגבלות, אין הוא שוהה בירדן במשך יותר מיממה בכל פעם: "אין לי תפילין אז אני לא יכול להעביר את הלילה". לדבריו, "מה שבאמת מרגיז בכל הסיפור, הוא שיחד איתנו במעבר הגבול הייתה קבוצה של צעירים משוחררי צבא עם חולצות סוף-מסלול של יחידות מובחרות, אשר הזיהוי שלהם כישראלים הוא הרבה יותר מדתי. איתם לא הייתה בעיה, ואיתנו התעקשו", סיפר איש העסקים.

   

  יוסי לוי, מנהל המחלקה לתקשורת ישראלית במשרד החוץ, אישר כי "אכן קיימות אי-הסכמות בינינו לבין בני שיחנו הירדניים, בשאלת הכנסת תשמישי קדושה יהודים לממלכה ההאשמית דרך המעברים היבשתיים. אנו נתקלים ביותר ויותר תלונות של מבקרים ישראלים המדווחים על החרמת תשמישי קדושה כמו טלית,

   תפילין ואפילו כיפות במעבר הגבול, תוך שהירדנים מנמקים זאת בנימוקים ביטחוניים, דהיינו הרצון לשמור על ביטחונם של מבקרים הנושאים 'סממני זיהוי ישראליים מובהקים', ולהצניע ככל האפשר 'סימני דת'".

   

  לדבריו, הובהר לרשויות מעברו השני של הגבול כי "אנו מתנגדים לבידול של תיירים ישראליים שומרי מצוות מישראלים אחרים. אנו ממשיכים להידבר עם בני שיחנו בפתיחות ובאמון". עד לשעת פרסום הידיעה לא ניתן היה להשיג את תגובת שגרירות ישראל בירדן לאירוע.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האיסור לחבוש כיפה הוא "לטובתנו"
  צילום: גבי מנשה
  מומלצים